🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Банките след гръцкия шок

Въпреки разместванията около кризата резултатите изглеждат стабилни, но предстоящите стрес тестове замразяват кредитирането

Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Острата фаза на гръцката криза засега приключи и най-черният сценарий на изход от еврозоната не се реализира. Ефектите от целия шум по темата обаче вече са видими върху банковия сектор в България. От публикуваните данни на БНБ към средата на годината става ясно, че тенденцията на отлив на депозити от четирите банки с гръцка собственост, която започна в началото на годината, е продължила и през второто тримесечие. Числата показват изтегляне по около милиард лева от тях и през двете тримесечия плюс затваряне на голяма репо сделка, в която на баланса на българския клон на Alpha bank бяха прехвърлени кредитни портфейли на централата й. Така равносметката е, че активите на четирите институции общо са се свили за половин година с около 4 млрд. лв. и делът им сумарно е паднал от 23% в началото на годината до 18.5%. Или общо четирите институции вече имат по-малко активи от лидера - Уникредит Булбанк. А пазарният натиск катализира и първата сделка в сектора, която вероятно ще сведе банките с централи в Атина до три, след като бе обявено че Пощенска банка (собственост на Eurobank) ще придобие бизнеса на Alpha bank в България.

И ако преките последици от бурята са тези, косвените тепърва ще проличават. И те ще се измерват в ограничено кредитиране от страна на тези вече по-малко от 1/5 от пазара, но и не само. В момента някои от банките (и не само с гръцка собственост) практически са замразили кредитирането - третата по големина на пазара Първа инвестиционна банка с нейните 10.5% пазарен дял трябва тепърва да изплаща още 500 млн. лв. държавна помощ до май 2016 г. и е поела ангажимент да ограничи кредитната експанзия. А някои институции са и под натиск да увеличават ликвидните си средства. Всичко това заедно с подготовката за предстоящите стрес тестове може да изяде рентабилността на някои по-малки банки и може да катализира и нови концентрации в сектора.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    spice1 avatar :-|
    spice
    • - 19
    • + 7

    Да им еб`м майката на банките и техните подръжници. Това е най-отвратителното и най-зловещото затриващо живота оръжие измислено от човека някога. Вече се съмнявам дали е измислено от човека въобще!?!?

    Нередност?
  • 2
    bogry avatar :-|
    BoGry
    • - 4
    • + 8

    Цитат: "...общо четирите институции вече имат по-малко активи от лидера - Уникредит Булбанк..."
    Аз пак да попитам: някой няма ли да разследва Левун за пинг-понга му с Цветан Василев във връзка с фирмичката на последния, "Бромакс" ли беше...?

    Нередност?
  • 3
    lefkovitz avatar :-|
    lefkovitz
    • - 1
    • + 11

    До коментар [#2] от BoGry
    Никой няма да разследва псевдобанкера Левун, напротив, Уникредит Булбанк профитира от фалита на КТБ и от изтеглянето на огромни суми пари от гръцките банки. Най-много да ни "ощастливи" с некомпетентните си коментари в някоя телевизия, като оплюе поредния неудобен, за когото са го активирали неговите "политически" приятелчета.

    Нередност?
Нов коментар