Китайската валутна кутия
Изненадващата девалвация на юана остави инвеститорите да се чудят дали Пекин действа по план или по принуда
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
През тази пролет еврото поевтиня до 12-годишно дъно и само от началото на годината спадът на единната валута спрямо долара наближаваше 15%. На този фон решението на Китайската народна банка във вторник да девалвира юана с близо 2% не би трябвало да изглежда нещо главозамайващо. Въпреки това изненадващият ход изпрати шокови вълни сред финансовите пазари по цял свят на 11 август, както и на следващия ден, когато валутата изгуби още близо 2%, преди централната банка да се намеси и да даде ясен сигнал, че не вижда причина за по-съществено обезценяване. Едва ли има инвеститор, готов да спори с нейните 3.65 трлн. долара валутни резерви, които могат да се ползват, за да поддържат желания курс (който засега бе закован на около 4% под досегашното фиксирано ниво) доооста дълго време.
Причините за паниката идват от възможните ефекти по няколко плоскости, но може би основната е, че обезценката на валутата на най-големия износител във света може да запрати
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Китай са с развиваща се държава въпреки икономическия напредък...Мисленето трябва да се промени, за да бъдат напълно развита икономически и социално държава....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.