Изтичането на капитали от развиващите се пазари доближава 1 трлн. долара
Валутите на тези страни понасят най-тежкия удар от тенденцията


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Изтичането на капитали от развиващите пазари е достигнало обем от близо 1 трлн. долара за последните 13 месеца. Това е близо двойно повече в сравнение със същия процес по време на глобалната финансова криза, което показва значителен спад на доверието в тези икономики, съобщава Financial Times.
Устойчивото пренасочване на инвеститорите подсилва опасенията, че тези икономики, страдащи от забавяне на растежа и обезценка на местните валути, са започнали да губят дългогодишната си роля на двигатели за световния растеж. Тези тенденции дори могат да превърнат нововъзникващите пазари в пречка за развитието на потреблението.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
"Обезценяването на местните валути спрямо щатския долар от своя страна свива търсенето за вносни стоки и свързаното с тях потребление. През юни общият внос в нововъзникващите пазари е намалял с 13.2% спрямо същия месец на миналата година, показват данните на Capital Economics."
Много често по инерция човек мисли, че бързоразвиващите се и развиващите се икономики ще изминат същия път като развитите страни. Но по-вероятно е друго - че и развитие, и развиващите се страни отиват към някаква междинна ситуация, при която няма да има чак такова голямо потребление и стопанско излишество, каквото сега наблюдаваме в развитите страни, и в същото време ще е гарантиран някакъв минимално необходим стандарт на живота, който сега в много случаи липсва в развиващите се и бързоразвиващите се страни.
"Панта рей"! Пазарът е "алъш-вериш" и не всички знаят дали утре ще вземат или ще дават. Тенденция има, но тя е в сферата на общите пазарни закономерности.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.