Цените на суровините са спаднали рекордно ниско от последната финансова криза, а суровинният индекс на Bloomberg, включващ 22 продукта, се понижи до най-ниските си стойности от 1999 г. Financial Times представя причините за срива в цените на основните стоки.
Петрол
Нарастващите признаци, че пренасищането на пазара на петрол ще се задържи, притеснява търговците и инвеститорите. В Китай обаче тези тенденции предизвикват направо паника. Страната беше с най-голям принос за ръста на търсенето на суровината за последното десeтилетие, така че всяка новина за забавянето на китайската икономика е лоша. Шистовата индустрия в САЩ също се оказа по-устойчива, а страни от петролния картел от ОПЕК като Саудитска Арабия и Ирак добиват количества, близо до рекордните за тях. През есенните месеци се очаква и намаляване на търсенето след лятото в Северното полукълбо. Анализатори на BMI Research обясняват, че рязкото покачване на залозите в хедж фондовете срещу цените на петрола са засилили значително натиска върху цените на брента и лекия американски петрол през последните седмици.
Въпреки че търсенето се е увеличило от началото на годината, досега не успява да компенсира допълнителното предлагане. Анализаторите предвиждат предлагането да надвишава търсенето с 2 млн. барела на ден. С влошаването на макроикономическата картина през последните седмици пазарът не може да се разчита само на подобрения в търсенето, за да се балансира, смятат от консултантската компания Energy Aspects.
Мед
Търсенето на мед в Китай е нараснало с 2-3% тази година, което е по-слабо от прогнозите. Цената на метала спадна през януари заради промяната в търсенето на китайските хедж фондове. Този месец котировките на метала, който намира твърде голямо приложение, удариха 6-годишно дъно. Докато анализаторите твърдят, че физическата търговия в Китай е активна, а вносът на рафинирана мед се е увеличил с 2%, повсеместното търсене остава сравнително слабо.
Минната компания Glencore обяви, че медните запаси са на рекордно ниски нива. Доста търговци са притеснени и от забавянето в китайските инфраструктурни инвестиции, особено в енергийния сектор, а Пекин е най-големият консуматор на мед. В момента металът се продава под производствената си себестойност. Според консултантската компания Macquarie около 17% от мините в световен мащаб губят от цената на медта в момента, което може да доведе до намаляване на производството, за да се стимулира повишаването на цената. В по-дългосрочен план анализаторите предвиждат няколко нови големи мини да заменят основните, които се експлоатират сега.
Алуминий
Цените на алуминия бяха ударени от китайския износ тази година и спаднаха до най-ниските си нива от 6 години. Въпреки че стимулът на китайските компании да изнасят е минимален, повечето производители отказват на намалят производствените капацитети, поради което и пазарът е презапасен. Световните запаси от алуминий са се увеличили с над 10.3% за първото полугодие. Анализаторите очакват нарастващото китайско производство на алуминий да подбие това в Западна Европа и да се стигне до закриване на предприятия. Тенденцията е Китай да преминава от потребител на метала в конкурент на производителите на този пазар.
Желязна руда
Цените на желязна руда се движат възходящо през последните два месеца в сравнение с тези на другите основни метали. Те са се повишили с около 25%, откакто удариха рекордно дъно в началото на юли. Възстановяването до 56 долара за тон е заради намалелия износ от Бразилия и Австралия. Цените обаче още са нестабилни и по-ниски с 22% спрямо миналата година според Steel Index, което е резултат от това, че предлагането продължава да надвишава търсенето.
Фючърсите на желязната руда на борсата в Китай са паднали с 4%, което е максималният допустим еднодневен спад. Докато мини с по-високи разходи усещат напрежението, британско-австралийската корпорация Rio Tinto планира да достави 20% повече желязна руда в Китай през тази година в сравнение с миналата.
Злато
Този месец златото успя да се възползва от нарастващите очаквания, че Федералният резерв ще отложи повишаването на лихвените проценти. Поради това ценният метал поскъпна на месечна база с 6%. В момента инвеститорите масово търсят убежище за финансите си в условията на срив на капиталовите пазари. В понеделник ценният метал изпита известен натиск, тъй като някои инвеститори осребриха позициите си в опит да пренасочат финансите си към пазари с по-големи маржове. От Commerzbank смятат, че златото се представя добре на фона на останалите борсови суровини. Въпреки това цената му не се покачи много, макар че инвеститорите избягваха рискови активи и доларът поевтиня. Купувачите са основно от Западна Европа и САЩ, а не от традиционните Индия и Китай, твърдят специалисти. А това може да доведе до силна зависимост на цените от долара и решенията на Федералния резерв.
Цените на суровините са спаднали рекордно ниско от последната финансова криза, а суровинният индекс на Bloomberg, включващ 22 продукта, се понижи до най-ниските си стойности от 1999 г. Financial Times представя причините за срива в цените на основните стоки.
0 коментара