Време е банките да признаят, че ДЦК крият риск
Държавен дълг в балансите на кредитните институции в България в последните години нарасна до дни от най-високите нива в Европа
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
За какво им трябва на банките да инвестират в държавни ценни книжа? Въпросът може да има много отговори, но традиционното обяснение по учебник е, че това е резултат от необходимостта от поддържане на вторични ликвидни буфери, с които да се посрещнат неочаквани изходящи парични потоци. Кредитите за бизнеса и домакинствата традиционно заемат най-високия и доходен дял от активите на банките, но те не могат да се развалят едностранно и съответно при тегления на депозити трудно могат да бъдат превърнати в пари. Паричната политика на ЕЦБ от 2008 г. насам наложи все по-ниски базисни лихви, а в резултат на започналата в началото на тази година програма на ЕЦБ за покупка на активи в момента доходностите на ДЦК в Европа са безпрецедентно ниски и на места отрицателни. Това напълно променя класическите правила. В момента доходността по тези книжа не компенсира риска от гледна точка на евентуалното покачване на лихвените проценти на фона на неустойчивите фискални фундаменти в държави като Италия, Испания и Португалия. И въпреки че тези държави редом с Гърция нагледно доказаха, че няма такова нещо като безрисков актив, от гледна точка на банките и регулаторите те продължават да се приемат за такива.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
БЛАГОДАРЯ за чудесната статия Борис Петров!
Добра статия, браво.
Статията е добра.
Мже би не е важно защо един директор на БНБ трябва да стане бивш, за да коментира рисковете от концентрирани инвестиции в ДЦК.
Надявам се БНБ накрая да си отвори очите и да започне да мисли и действа като истински независим регулатор предвид ниско ликвидния пазар на вътрешни ДЦК.
Най-голямата тъпня е да няма рисково тегло за експозиции в български държавен дълг по отношение на местните банки ...
Ако трябва да се сравнява вероятността от фалит на държава с невеъзможността да се събере кредит даден на фирма и инвестиране в дялов капитал при последното има най-висок риск да не се върнат парите. В този ред на мисли банките предпочитат да вземат 1% на 1 млрд вместо рискови 10% на 100 млн. Правителствата пък харчат пари, защото това печели избори. Та работата става, така че никой няма пряк интерес от промяна на статуквото.
Публикувано през m.capital.bg
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.