Идва ли краят на магията на ЕЦБ
Президентът Марио Драги извади нов арсенал срещу дефлацията, но пазарите се притесниха, че това може да е всичко, което има в ръкава


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Всеки фокусник знае, че не може да повтаряш непрестанно един трик и да очакваш изненадата и овациите да продължават. Централните банкери като истински властелини на магията на паричната политика също се сблъскаха с това и след като традиционните им мерки се изчерпаха, се принудиха да измислят нови и нови инструменти. Безплатна неограничена ликвидност, печатане на пари под различни имена, отрицателни лихви...
Този път обаче вълшебните способности на ЕЦБ удариха непредсказуема невидима стена. На теория водената от Марио Драги централна банка този път не направи нищо грешно. На заседанието си на 10 март тя намали лихвите и увеличи покупките си повече от очакванията на пазарите. Освен това добави и непредвидени допълнителни мерки - отключи покупки на корпоративни облигации и предложи на банките опцията да вземат още финансиране от нея на нулеви и дори на отрицателни лихви. Или накратко в опит да овладее шоуто Драги вадеше аса от ръкавите, зайци от шапката и беше готов да разреже и човек на две.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
А не може ли вместо да дават на банките ЕЦБ да дава тези пари на европейските граждани. Примерно, ЕЦБ може от април да започне да дава по 200 евро на месец на всеки гражданин и така в продължение на поне 3 години. Това ще е доста добър начин за достигане на целевите нива на инфлация, а на всичкото отгоре ще се сбъдне и кейнсианската мечта за силен стимул на потреблението.
До коментар [#3] от "pivoley":
Интересно предложение. Още по интересно ще бъде това за какво ще изхарчи тези 200 евро Европееца.
Ето няколко предположения:
- три дена ихУ, после тихУ
- таблет, смартфон
- дрешки
Да видим кое се прави в Европа:
- алкохол? да
- битова електроника? по скоро не
- дрехи? по скоро не
"Или пък да почне да печата пари директно за домакинствата."
Интересна идея - може би това би било по-равноправно разпределение от печатането на пари за банките. Но дали би било достатъчно за излизане от сегашната поредица от кризи? Като че ли за това трябва по-голяма промяна, която да не е само финансова. Нещо като възходяща част от нов цикъл на Кондратиев. Ако сегашният цикъл (чиято възходяща част е започнала някъде около 1970 г.) е на иновацията в информационните технологии и телекомуникациите и като че ли вече е достигнал състоянието на насищане - какъв ли ще е следващият цикъл? И след колко ли време ще дойде?
Голямата депресия не научи на нищо икономисти и политици и логично е да се повтори. Най-важният въпрос е на какво се дължи дефлационният натиск , да се постави точната диагноза на глобалната икономика, защото проблемът не е само на Европа . Очевидно не само ЕЦБ е изчерпала възможностите за борба с дефлацията . Очевидно централните банки не могат да решават системни проблеми като дисбаланса между производителност на труда и заплащането му в глобалната икономика . Делът на наемният труд в БВП на глобалната икономика намалява и трябва да се видят причините за това и какво може да се направи и на какво ниво . За мен е очевадно ,че трябва да се действа на глобално ниво или съответната икономика да се затвори . В една затворена икономика може да предизвикаш инфлация просто като вдигнеш заплатите и данъците . Бизнесът не може да работи на загуба и ще трябва да вдигне цените . Но това време свърши за развитите икономики и нито синдикатите , нито правителствата са в състояние да повишат заплатите в условията на отворена икономика .
СЛЕДОВАТЕЛНО сътезанието по мизерия ще завърши зле за всички с нова Голяма депресия.
До коментар [#1] от "georg1_ch11nk0v":
Георги, каква е тази Ваша фиксация по английския и главните букви? Тези две неща правят текстовете ви изключително неприятни за четене.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.