България изтегли 2 млрд. евро външен заем при ниски лихви
Новите облигации са 7- и 12-годишни


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
България се възползва от позитивната вълна на международните капиталови пазари след решенията на Европейската централна банка (ЕЦБ) от миналата седмица и изтегли 2 млрд. евро нов дълг чрез продажбата на 7- и 12-годишни облигации. Подадените поръчки за записване от книжата надхвърлиха повече от два пъти предложеното количество, като заявки е имало както от чужди, така и от местни инвеститори, научи "Капитал" от посредници, участвали в аукциона. Високият интерес доведе до ниска доходност, което означава, че държавата ще има по-малки разходи по заема. С тези резултати предлагането може да се определи като поредното успешно за България, която за втора година показва способност да си осигурява изгодно финансиране.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
71 коментара
Така започнаха всички финансови кризи -- в Гърция, в Испания, в Португалия. "Помагайки" на банките, които след това направиха държавата вечен длъжник, защото държавата остана без пари. Прототипа беше знаменитя Лемон Бродърс, когато Меркел накара всички да "помогнат". Оттогава Европа е в криза.
Локумите за крайно изгодни условия, уникално ниските лихви и усукани термини запълват цялата информация по новия държавен дълг.
Внимателно се заобикалят първосигнални въпроси като:
Какво налага да се взема нов дълг?
За какво ще се харчат парите?
Къде отидоха 1,3 млрд лв преизпълнение на бюджетните приходи?
Вчера Хампарцумян много внимателно намекна, че може би се налага да са натрупва финансов буфер заради резултатите от стрес тестовете на банките. Да не се задава КТБ-2?
Едва ли ще има друга фалирала след стрес тестовете. Относно "помагането" - САЩ отдавна реализираха печалба от токсичната банка, ГМ и други. Германия и тя е в тази група. Ирландия върви натам. За Португалия - не знам, честно казано. А да ДЦК - постоянно държавата финансира разни емисии, които изтичат. Не мсля, че всички пари ще останат за рефинансиране, но при тази доходност е добре и да се заменят по - скъпичк емисии.
Кога ще започне да се разплаща с потърпевшите от безобразията, допуснати (и извършени) от предишното ръководство на БНБ?
БТК я окрадоха, данъкоплатецът я спаси, сега ще спасява други банки без да го питат. Щото тези, които трябва да го питат са заети да крадат и нямат време да питат.
А данъкоплатецът е търпелив.
До коментар [#2] от "D-r D":
България е КТБ ..........
Хехееееееее, открихте Америка , "България е КТБ .........." ...да му мислят децата, ако има останали на територията :) , да обдухват шкембе чорбата :)
Капитал, сериозно ли днес 2.13% и 3.15% е ЕВТИНО??
Хората в еврозоната заемат на отрицателни лихви за тези периоди...
Реално това е адски скъпо и се дължи на политическия риск и липсатъ на ЕЦБ за нас ...
[quote#8:"krastitel"]Хората в еврозоната заемат на отрицателни лихви за тези периоди...[/quote]
Да, ама много форумци са против влизане на България в ЕЗ! Вероятно предпочитат да плащат високи лихви по кредитите!
Скоро познат взе от банка в Лондон 120 000 паунда за 25 г. при 4%
така, че 3.15% за 12 г. за млрд. евро, не ми се вижда голяма сполука, по скоро обратното.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.