Светлата и тъмната страна на бързите кредити
Секторът на небанковото кредитиране расте. Зад това обаче стои социален проблем.


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Може да ги видите по кошчета за боклук, по спирки, на задните седалки на такситата, в градския транспорт. Висят на табелки по улиците, влизат на листовки в пощите, заливат рекламните спотове в телевизиите. Бързите кредити са навсякъде. Искате телевизор, лаптоп или почивка на морето? Имате болен роднина? Те са тук, готови да раздават - без много въпроси, без бавене.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
26 коментара
Бамки, банкстъри, бързокредитни милионери и финансово неграмотни роби - дъ екосистем.
"... Зад този ръст обаче не седи само инициативността на фирмите - и банките са отчаяни да кредитират, но далеч не могат да се похвалят с такъв успех ..."!
Банките си намериха решение на проблема! Въведоха нови такси, а размера на старите вдигнаха няколко пъти! Даже не им трябват и кредитни инспектори... Лихвите по депозити клонят към нула, лихвите по кредити са 6, 7, 8 процента! Колкото закачат, толкова...!
..............поизчисти от безскрупулните лихвари и техните нискочели събирачи на дългове...................
От тях не се изчисти. Те "работят" за събирането.
До коментар [#5] от "ge0rg129ch1nk00v":
И си прав и не си.
Много хора стоят там и изплащат телефони, не услуги.
И ги плащат златни.
...............Светлата и тъмната страна на бързите кредити............
Светлата изплаща тъмната.
Бързо...както иска българина и без много такси...в началото.
Таксите са убийствени за кредит до 5 000 лева.
И това за БАНКИТЕ, не за "бързаците".
С таксата ДНЕС в банка в БГ реалната лихва е 15%, че и +.
Който иска да пита повече и да му обясня...имейл имам в профила си.
Толкова е....каквото и да ви дрънкат в която и да е БГ банка.
Има и друг детайл. Нобеловият лауреат (за икономика, макар да е психолог) Канеман е доказал с експерименти, че повечето хора сме склонни да рискуваме повече, когато губим. Ако трябва да избираме между по-малка, но сигурна и по-голяма, но рискова печалба, повечето избираме сигурното. Ако обаче знаем, че сигурно губим (имаме 100 лв и избираме дали сигурно да загубим 5 или да рискуваме между 30 и 0), тогава повечето избираме по-големия риск.
В ситуация на намаляващи доходи, загуба на активи, а оттам и социален статус, повечето хора са склонни да посягат към рисови схеми. Примерно да вземеш пари назаем и да играеш с тях комар/ лотария/ тото.
Това важи не само за България. Навсякъде има опасност хора губещи статус да влязат в дългова спирала.
Иначе аз имам впечатления от програми за микро-кредитиране в БиХ, където заемът е също с висока лихва, но винаги се прави някакъв план и има солидарно гарантиране - 4 жени гарантират заема на една.
Т.е., високата (15-20% годишно) лихва при микро-кредитите сама по себе си не е толкова опасна, когато кредитът е за нещо все пак смислено, а и има социална група, която и подкрепя и контролира заемополучателя.
В повечето случаи кредитите са за лечение, домашна техника, малък бизнес или земеделие.
Иначе, като анекдот, знам и един интересен случай. Проститутка от Брчко взема кредит за да увеличи гърдите си. "Имаш ли бизнес план?" "Имам. Колежките с големи гърди вземат по 80-100, докато аз повече от 40-50 не мога да взема." Освен това, дамата има и "гарантори." След операцията редовно си прави вноските и погасява кредите. :-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.