Въпреки мантрата, че заради проверките и стрес тестовете на БНБ банките трябва да съхраняват колкото могат повече капитал, част от играчите на пазара демонстрират увереност в резултатите, като разпределят по-големи дивиденти за 2015 г. спрямо предходната. Решенията на общите събрания, публикувани досега в Търговския регистър, показват, че собствениците на пет банки (при шест година по-рано), са гласували общо 566 млн. лв. дивиденти. Това е близо ⅔ от отчетената печалба на целия сектор за миналата година, а сумата нараства с 18% спрямо решенията за 2014 г.
Твърдо решени

Над половината от сумата се дължи на втората по активи Банка ДСК, която превежда на собственика си - унгарската OTP, 321 млн. лв. Това прави банката и единствената, която за 2015 г. не просто разпределя част от печалбата си (305.8 млн. лв.), а и неразпределени резултати от минали години. Това се случва за втора поредна година, след като за 2014 г. ДСК преведе 289.85 млн. лв. дивидент при 226 млн. лв. печалба.
Малко по-консервативна стратегия въпреки по-високите си капиталови показатели следва пазарният лидер Уникредит Булбанк. Италианският собственик на институцията е решил, след като за 2014 г. прибра като дивидент 33% от печалбата, сега да увеличи дела на 50%, което съответства на 145 млн. лв.
Цялата печалба за миналата година от 61.2 млн. лв. ще бъде разпределена и от Райфайзенбанк към австрийския й едноличен собственик. Това беше и донякъде очаквано, след като банката за 2014 г. разпредели дори и резерви, а освен това оперира и с едно от най-високите нива на капиталова адекватност в системата. Освен това през 2012-2013 г. Райфайзенбанк беше една от активните в разчистването на лоши кредити, наследство от кредитния бум, и тогава отчете загуби, така че сега се очаква да има по-малко изненади при стрес тестовете.
От гласувалите дивидент за 2014 г. само Сосиете Женерал Експресбанк се въздържа. Нейното решение е не само цялата печалба за 2015 г. от 73.4 млн. лв., а и още 17.2 млн. лв. неразпределени печалби от минали години, появили се в резултат на смяна на счетоводната политика, да бъдат отнесени към допълнителни резерви. Това трябва да покачи капиталовата й адекватност, която е сред най-ниските в системата, и да й послужи като буфер, в случай че стрес тестовете констатират нужда от по-значителни провизии.
С известни условности
Решенията на другите, разпределяли дивидент за 2014 г., са малко по предпазливи. Собствениците на Алианц банк (България) са решили да разпределят цялата печалба от малко над 10 млн. лв. до 30 септември само ако прегледът на активите и стрес тестовете на БНБ приключат без забележки и не наложат допълнително заделяне на провизии от страна на банката и се спази изискването за капиталова адекватност от минимум 16%. Това явно е вътрешен лимит, тъй като регулаторните изисквания за капитал са по-ниски. Към края на 2015 г. капиталовата адекватност на Алианц банк е 16.8%, така че дивидентът не е толкова сигурен.
При Прокредит банк (България) пък решението е да се разпредели като дивидент цялата печалба от близо 28.6 млн. лв., но месец по-късно сумата да се върне в българската институция под формата на увеличение на капитала. Това е честа практика през годините, като счетоводно в индивидуалните отчети на чуждия собственик е по-добър вариант, защото показва повече приходи и увеличаване на инвестициите. На ниво група и за българската банка обаче операцията практически няма ефект.
От останалите банки повечето вече са гласували капитализиране на печалбите, а тези, на които събранията още не са минали, не се очаква изненадващо да сменят стратегиите си и да почнат да раздават дивидент. Това важи особено за банките с местна собственост, които при негативни резултати от проверките, чиито резултати ще са ясни на 13 август, трудно могат да разчитат на подкрепа от акционерите.
Въпреки мантрата, че заради проверките и стрес тестовете на БНБ банките трябва да съхраняват колкото могат повече капитал, част от играчите на пазара демонстрират увереност в резултатите, като разпределят по-големи дивиденти за 2015 г. спрямо предходната. Решенията на общите събрания, публикувани досега в Търговския регистър, показват, че собствениците на пет банки (при шест година по-рано), са гласували общо 566 млн. лв. дивиденти. Това е близо ⅔ от отчетената печалба на целия сектор за миналата година, а сумата нараства с 18% спрямо решенията за 2014 г.
6 коментара
Нека има дивиденти. Това е добре. Откъде е печалбата обаче? Банките не работят вече повече от четири години, а печалбата им расте. Лихвите по депозитите - отрицателни, а кредити почти няма, ако изключим гарантираните от правителството с така наречените европейски пари. Липсата на държава осигурява възможност за особен вид печалби, който няма нищо общо с бизнеса. Нарича се тормоз над ползвателите на банкови услуги. БНБ гледа благо. За Асоциацията на банките да не говорим. Комисията за защита на потребителите е с капацитет да проверява съдържанието на шкембето в шкембе чорбата. Омбудсманът се е заял с монополистите, като че ли банките не са сред тях. И т.н.
Защо не се споменава нищо за ПИБ?
Превод от Бг към банка в Европа - такса м/у 20 и 30 ЕУР /за сума 2 000 ЕУР/
Виждал съм платежни - превод от Испания и Словакия към БГ - такса .... 4-8 ЕУР. Смятайте сами.
А ПИБ дали ще дава дивиденти?
Не е препоръка за инвестиционно решение
"При Прокредит банк (България) пък решението е да се разпредели като дивидент цялата печалба от близо 28.6 млн. лв., но месец по-късно сумата да се върне в българската институция под формата на увеличение на капитала. Това е честа практика през годините, като счетоводно в индивидуалните отчети на чуждия собственик е по-добър вариант, защото показва повече приходи и увеличаване на инвестициите. "
Красноречив пример, дами и господа, защо няма абсолютно никакво значение какво пише в анализа за ПЧИ.
До коментар [#1] от "moon744":
Всичко, което не се взима заради намалението на лихвите, се взима през увеличение на такси в общите условия.