Средният лихвен процент, на който са отпускани жилищни кредити в страната, за пръв път е паднал под 5% през юни тази годна. Това е най-ниското ниво на оскъпяване на жилищното финансиране, откакто се води такава статистика, показват данните на Българската народна банка.
Трендът на постоянно поевтиняване на жилищните кредити започна в края на 2013 г. Оттогава досега средната лихва, при която се отпуска ипотечен заем, постепенно се понижи от 7.17% на 4.97%. Това движение се отрази и на обемите на новоотпуснатите или предоговорени при новите по-добри условия договори за кредит. През първите шест месеца на 2016 г. общата сума на новите жилищни заеми в левове е 844 млн., което е близо 25% повече, отколкото през същия период на миналата година. В същото време жилищните заеми, отпуснати в евро, също поевтиняват, но все пак остават с около 0.7-0.8 процентни пункта по-скъпи от левовите. Това е сред причините потребителите все по-рядко да кандидатстват за подобни кредити и съответно отпуснатите обеми жилищни заеми в евро се понижават с 1/3 в сравнение с първото полугодие на миналата година.
Банките свиват таксите
По-голямата част от банките определят лихвата за жилищните кредити в левове чрез два основни компонента - индексът за междубанковото финансиране СОФИБОР плюс надбавка, която отразява рисковия профил на клиента. Данните сочат, че 12-месечният СОФИБОР се понижава с идентичен темп спрямо средния лихвения процент по ипотечните заеми, отчетен от БНБ. От началото на 2015 г. до средата на тази година и двата се понижават с около 1.2 процентни пункта. Тоест поевтиняването на кредитите не се дължи на подобрен рисков профил на клиентите, на които са отпуснати жилищните заеми. Ако към лихвата добавим и останалите разходи по жилищния кредит, ще видим, че те се понижават за година и половина от 6.9% до 5.40%, тоест с около 1.5 процентни пункта. Все пак няколко пункта идват и от самите банки, които свиват търсената доходност заради конкуренцията.
Бизнесът отново търси долари
Кредитирането на бизнеса също отбелязва раздвижване. През първото полугодие новоотпуснатите кредити за бизнеса са в размер на 6.8 млрд. лв., което е със 17% повече в сравнение с миналата година. Макар и да е с малък дял, най-голям ръст през това полугодие отбелязват корпоративните заеми, отпуснати в американски долари – които са 3.5 пъти повече, отколкото през същия период на миналата година, и достигат 370 млн. лв.
Средните лихви, при които банките са одобрявали кредити за бизнеса през миналия месец, са били 4.7% за левове (намаление с 0.28 пр.п. спрямо май) и 4.72% (намаление с 0.34 пр.п.), когато обемът на заемът не е повече от 1 млн. евро. При заемите от над 1 млн. евро средната лихва се увеличава с 0.58 процентни пункта в сравнение с май месец до 4.18% за левове и расте с 0.30 процентни пункта до 5.16% за договорените в евро.
Поевтиняване и при депозитите
Новооткритите банкови депозити вече носят на домакинствата средно по 0.83% на година, което е близо два пъти по-малко в сравнение с нивото през същия месец на 2015 г. Фирмените депозити пък са с лихва от 0.3%. Изпълнителният директор на Ти Би Ай банк Цветан Петринин преди дни прогнозира, че рекордно ниските лихви няма да изкарат парите на българските вложители от банките, а ще ги пренасочат към по-дългосрочни 2- и 3-годишни депозити, които обещават доходност от поне 2%. "Нашият пазар е прекалено консервативен и препатил, за да насочи голяма част от спестяванията си в друга посока", коментира той.

Средният лихвен процент, на който са отпускани жилищни кредити в страната, за пръв път е паднал под 5% през юни тази годна. Това е най-ниското ниво на оскъпяване на жилищното финансиране, откакто се води такава статистика, показват данните на Българската народна банка.
17 коментара
В Холандия ипотечните лихви са 1.9 %, или два и половина пъти по-ниски от най-ниските български.
5% и какво от това? Има ли смисъл да инвестираш в нещо което ще изплащаш 30 години при положение, че положението в страната не върви на добре и е възможно един ден в недалечното бъдеще да се наложи да стегнеш куфарите...
[quote#2:"kokoto2"]Има ли смисъл да инвестираш в нещо което ще изплащаш 30 години[/quote]
Много го мислиш. Изплатихме 25 годишна ипотека за 8 години, като на 6-тата се наложи да стегнем куфарите. Но пък сега имотът се рентва изгодно ;-)
Българските банки да го духат (лихвения процент)!
Хайде сега и надутите цени на имотите да спаднат до 5% над реалната стойност и България ще изплува...
Да, знам, сега тези дето са "на процент от продажната цена" ще ме налазят, че пазарна е цената дето купувача сключва с банката даваща ипотеката, обаче... пазарна, всъщност е цената на търговете за просрочени ипотеки. Точно там се виждат реалната цена на един имот, защото се преценява по това каква файда и какви рискове може да донесе имота на фирмата дето го купува... Там не върви логиката с "що да плащам на хазаин" и другите номера за подхлъзване на физическите лица в посока "собствен дом"... ;)
Та реална цена ще имаме, когато на търговете редовно има по 4-5 фирми изкупвачи, а не както е сега, един търг да се обявява по 2-3-4 пъти щото няма желаещи. Пазарна логика, нищо лично.
раздвижване на пазара и реални цени ще има, когато се вдигнат данъците и се направят адекватни. Притежаването на жилище или къща е и отговорност, но при тези ниски данъдци има собственици на по 2-3 апаратемнта, които стоят заключени защото плащат по 100-200лв данък на година за тях. Ако траябваше да плаща примерно 1000, щеше веднага да се замисли за наем или продажба... та това е разковничето, както е в нормалния свят
До коментар [#4] от "gost22":
[quote#4:"gost22"]Хайде сега и надутите цени на имотите да спаднат до 5% над реалната стойност и България ще изплува...[/quote]
Извинявай,но по какво съдиш че цените на имотите ни са надути ?
Би ли сравнил колко са цените при нашите съседи(членки на ЕС) или Турция например ?
Няма да ти казвам колко е средната цена в Париж или Лондон.........да не ти прилошее.
До коментар [#5] от "ywk50370410":
Ниски ли са ?
На мен ми остана спомен 2-3 % от данъната оценка.
Да,на старите панелки е символична(защото данъчната оценка е 10-12 хил лева),но на ново-закупено жилище,данъка не е символичен.
До коментар [#1] от "Хелиана":
Ако искаш такива лихви,вряскай колкото се може по силно за въвеждане на еврото..........само че мнозинството е против това.
[quote#6:"kapitalcho"]Извинявай,но по какво съдиш че цените на имотите ни са надути ? [/quote]
Написал съм го — липсват фирми изкупвачи на имоти с просрочени ипотеки. Ако цените бяха адекватни, то на всеки търг щеше да има по няколко фирми прекупвачи, дето да наддават, обаче реално няма, че дори напротив — един имот се обявява няколко пъти щото няма кой да го купи. Иначе пари има (банките свалят лихвите по влоговете, та значи има горещи пари за инвестиране) и остава другата възможност — цените на имотите да не са подходящи за инвестиране. Това дето отделни физ.лица купуват "инвестиционни имоти" е прах в очите. Ако цените бяха подходящи, с това щяха да се занимават фирми с далеч по-голям ресурс. Често липсата на нещо, което би трябвало да го има, говори за наличието на някакъв определен проблем.
[quote#8:"kapitalcho"]Ако искаш такива лихви,вряскай колкото се може по силно за въвеждане на еврото...[/quote]
Лихвата отразява риска за главницата на българска територия, защото лева е фиксиран към еврото (през марката), което изважда риска от инфлация на местната (нашия лев) валута.
Въвеждането на еврото ще се отрази на евентуалната инфлация (подценн/надценен лев) и вярата в българките политици, че могат да осигурят нормалност за икономиката (покрият поддържат определени критерии на ЕС), а не да се оправи лихвата по отпусканите кредити в България.