Големите европейски банки ще устоят на евентуална нова криза
Очаквано най-слабо на стрес теста се представи италианската Monte dei Paschi di Siena. Компания й правят банки от Австрия, Испания и Ирландия


Иво Коларов

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
9.2%
е средната капиталова адекватност за 51-те банки в стрес теста.-2.44%
ще бъде капиталовата адекватност на Monte dei Paschi di Siena при най-лошия сценарий на проверката.Банки от Италия, Ирландия, Испания и Австрия се представиха най-зле на проведения от Европейския банков регулатор (European Banking Authority – EBA) стрес тест. Той обхваща по-малко банки спрямо 2014 г. (51) и премахва разграничението на преминал и непреминал, заменяйки го с картина на финансовото състояние на банката след тригодишна икономическа криза. В доклада на Европейския банков регулатор се отбелязва, че резултатите показват като цяло устойчивост на банковия сектор на ЕС благодарение на значителната рекапитализация. Така значително повишените през последните години капиталови буфери – от края на 2013 г. европейските банки са набрали допълнителен капитал в размер на 180 млрд. евро, се оказват относително стабилни. Европейската централна банка (ЕЦБ) също оцени резултата като положителен: "Тестът показва по-добра устойчивост на банковата система на еврозоната. Въпреки това отделни банки показват значителни слабости", пояснява банката в позицията си.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
"Абсолютен отличник в проверката е германската държавна NRW.Bank, чийто капитал би се понижил до 35.40% от рисковопретеглените активи в случай на криза. В частния сектор шведските кредитори се справят повече от завидно, като групата на Swedbank постига резултат от 23.05%, а след нея се нарежда Svenska Handelsbanken с 18.55%."
Не виждам нищо добро в тези резултати. Тези банки трябва да се заптитат защо не могат да си раздадат кредитите на първо място. Идеалните резултати са малко над изискването на мениджмънта.
Измислен анализ, базиран на измислена методология, чийто резултат е още по-измислен % на капиталова адекватност. С извинения - но този анализ, базиран на предната икономическа криза служи само за едно - дебели бонсучета, за изтупани господа с италиански костюми и швейцарски часовници. После се чудим, защо азия ни задминава по икономически ръст всяка година с двуцифрена преднина. Докато те създават блага - ние правим измислени анализи. Чудно ми е - този Драги господин на снимката, какъв ли чек прибира на края на месеца, и каква стойност създава за Европа срещу този чек. Риторичен въпрос...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.