Бизнесът със събиране на дългове порасна три пъти
За първата половин година са сключени сделки за над 600 млн. лв. В момента се продават лоши портфейли за още 550 млн. лв.


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Вече има фаворит за титлата най-растящ бизнес на годината - този на колекторските компании. За половин година техният бизнес се е утроил, а причината е, че банките вече са склонни да продават лошите си вземания на специализирани в събирането им дружества. За първото полугодие на 2016 г. те са получили нови договори за 609 млн. лв., съобщиха от Асоциацията на колекторските агенции в България, в която влизат 16 компании, представляващи около 75% от пазара за изкупуване на дългове. Те са най-често европейски компании, докато "по-силовите" събирачи не са членове на обединението.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Много неподходящи епитет! "Пораства" ли бинесът? А,Нейчев?
Обратно пропорционално на демографската криза в България. Мафията с нейните бизнеси (производство и търговия с наркотици, хазарт и проституция) финансирани от така наречените "бързи кредити" и заложни къщи, унищожава народа на България.
Аз лично не разбирам на какво законово основание се 'продават' тези кредити? Както и практиката на една банка да прехвърлят на дъщерни дружества редовни кредити един месец след сключването.
Капитал, може ли да публикувате някакво разяснение по темата, моля?
Не е пораснал. Избеля малко.
До коментар [#5] от "Desolater":
Деривати, чедо, деривати... Пари от въздуха, от измислени "услуги" и излишни "дейности"... ;)
До коментар [#7] от "chinesedemocracy":
Ако бяха деривати, нямаше да има ефект върху баланса, освен увеличаване на задълженията. На банките интереса им е да разкарат лошите кредити от баланса. Това не става с деривати.
Кредитите се прехвърлят като всяко друго задължение. Както телекома ви може да прехвърли дължимата от вас сума, така може и банката. Това е заложено в международни спогодби.
При такива просрочени кредити те отдавна са изискуеми, така че кой ги събира няма отношение върху финансовата тежест, а само върху методите на събиране.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.