Бизнесът със събиране на дългове порасна три пъти
За първата половин година са сключени сделки за над 600 млн. лв. В момента се продават лоши портфейли за още 550 млн. лв.
Сделките обикновено се случват на скромен процент от номинала на вземанията - между 3 и 30%, в зависимост от качеството на портфейла. |
Бумът продължава, защото само в момента текат преговори за сделки за 550 млн. лв. (виж карето). Новост е, че и застрахователните компании вече поглеждат към услугата.
Сумата, която и заради договори през миналите години е възложена за събиране на компаниите от организацията, към края на юни достига 1.11 млрд. лв. За сравнение - година по-рано тя бе 997 млн. лв. Показателно е, че средният размер на един възложен случай се повишава от 775 лв. на 1104 лв. Основната причина за това е в повишения брой задължения, продадени от банки. Те принципно са по-високи в сравнение с другия основен сектор, който освобождава от пакети лоши вземания – телекомуникационните компании. Към момента банките са основният продавач, като носят над 50% от пазара.
"От година насам банките се стремят да изчистят лошите дългове, като стрес тестовете допълнително мотивираха действията им и така те пристъпиха активно към продажба, а не само към събиране на лошите си вземания. Този подход е добре познат на останалите пазари и е положително, че България догонва тенденцията, защото това дава възможност на банковия сектор да изчисти проблемните дългове от балансите си и да се фокусира върху отпускането на кредити", коментира Райна Миткова, председател на асоциацията.
Застрахователите също пред тест
След банките и дружествата за бързи заеми като най-голям възложител се нареждат телекомите. Техният дял обаче значително се понижава в сравнение с миналата година, тъй като средната дължима сума е по-малка. Тогава близо половината несъбрани задължения идват от тях, докато сега на мобилните оператори се падат 1/6.
Вместо това значителна активност се вижда за първи път и от застрахователните компании, които увеличават своя дял във възложените задължения над три пъти. В сектора, също както и при банковите институции, предстоят стрес тестове тази година.
Зараждане на нов пазар
Вторичният пазар на задължения в корпоративния сектор тепърва се оформя, тъй като на банките им е трудно да ги пакетират, събираемостта е усложнена и съдебната несигурност е висока. На пазара на междуфирмени вземания от асоциацията отчитат ръст в размер на 20% до 89 млн. лева.
Пакетите от кредити се изкупуват на 3% от номинала за най-старите и трудно събираеми дългове, до 20 - 30% за по-пресните. Това означава, че за портфейл от 100 млн. лв. несъбрани заеми банката взима между 3 и 30 млн. лв. С продажбите финансовите институции чистят балансите си и насочват ресурса към основния си бизнес - да раздават нови кредити.
Летните продажби на портфейли През лятото започнаха пет продажби на портфейли по информация на "Капитал". Първата е тази на "Хета асет резолюшън България" и "Хета асет резолюшън ауто България" (HETA Asset Resolution), бившето "Хипо Алпе-Адриа лизинг България", като в него има необслужвани лизингови договори за 130 млн. евро номинал, които вървят с дължими 37 млн. евро лихви. Обвързващи оферти ще се подават през втората половина на септември. Следващият по големина портфейл, за който процедурите вече са напреднали и е избран купувач, е на Уникредит Булбанк. Той е за 100 млн. евро над 5-годишни просрочия по корпоративни кредити, към които има обезпечения недвижими имоти. Третата обемна сделка е за портфейл от потребителски необезпечени заеми на Първа инвестиционна банка (ПИБ). В него са обединени просрочени задължения по ипотечни, потребителски кредити, овърдрафти и кредитни карти. Четвъртата е портфейл потребителски заеми за около 30 млн. лв., повечето от които необезпечени. Продавач по нея е "ОТП факторинг България", дъщерно на Банка ДСК. Последната е на "Уникредит кънсюмър файнансинг" и е с потребителски заеми за неизвестна сума. "В момента активно се подготвят две сделки, всяка от по 100 млн. евро, които се очаква да раздвижат пазара на корпоративни задължения", коментира Милена Виденова от "Кофас България". Явно визирайки портфейлите на "Хета" и Уникредит Булбанк. |
Още по темата
От лизинга към колекторския бизнес
Местният мениджърски екип изкупи останките от българския бизнес на фалиралата австрийска Hypo Alpe Adria
18 авг 2017Мартин Деспов: Сделки с просрочени дългове вече са по-чести и се сключват на по-високи цени
Изпълнителният директор на Агенция за събиране на вземания пред "Капитал"
2 авг 2017Компаниите в България отписват 4.2% от приходите си заради забавени плащания
Използването на услугите на колекторски компании остава ниско
10 апр 2017Фалитите в България намаляват с една трета през 2016 г.
Броят на обявените в несъстоятелност дружества се свива, а оценката на бизнес средата се подобрява, посочват от "Кофас България"
31 яну 2017Уникредит Булбанк продаде голям пакет лоши фирмени заеми
Купувач на портфейла от 93 млн. евро е българското дружество на норвежката B2Holding
17 яну 2017Приходите по застраховките за заболяване нарастват 16%
"Дженерали", "България" и "Доверие" с най-голям дял в приходите от здравни полици
15 сеп 2016Българските фирми са сред най-нередовните платци в Европа
Според изследване на колекторската компания EOS липсата на ликвидност води до увеличение на междуфирмената задлъжнялост
13 сеп 2016Пазарът на просрочени задължения е в бум: сключените и задвижените тази година продажби доближават 1 млрд. лв.
22 юли 2016Близо 70% от българите не разполагат със спестявания
Безработицата е най-голямото им притеснение, показва проучване на GfK
7 юни 2016
Според финансовия министър тазгодишната проверка в банковия сектор е върнала доверието на европейските институции
7 дек 2019, 2164 прочитания

Финансовите институции преоформят операциите си в САЩ след промени в регулациите на Федералния резерв
5 дек 2019, 1009 прочитания
7 дек 2019, 2080 прочитания
7 дек 2019, 1903 прочитания
7 дек 2019, 811 прочитания
7 дек 2019, 792 прочитания
7 дек 2019, 727 прочитания
Със средствата от Международната финансова корпорация Eurobank ще подпомага експортно ориентирани бизнеси