КФН обмисля по-високи такси за небанковия финансов сектор
Министерството на финансите може да подкрепи идеята, ако има разбирателство между регулатора и поднадзорните лица


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Комисията за финансов надзор обмисля възможността да повиши таксите за поднадозорните й лица, за да увеличи приходите си и да стане напълно независима от държавния бюджет. Идеята е била обсъждана на поредица от срещи между новия председател на регулатора Карина Караиванова, нейния екип и представители на инвестиционните посредници, застрахователните и пенсионните дружества, съобщи сп. "Икономист". Източник от Министерството на финансите коментира пред "Капитал", че във ведомството са наясно с идеята на КФН и че тя може да бъде подкрепена от тях, ако има разбирателство между регулатора и поднадзорните дружества. Именно това може да се окаже и основният проблем, тъй като и в момента компаниите, особено по-малките, се оплакват от висока административна тежест. Често публични дружества например се отписват от борсата и регистъра, тъй като разходите им за това се струват високи. Идеята за по-високи такси не е нова. В края на 2010 г. институцията, тогава ръководена от Стоян Мавродиев, излезе с проект за двойно повишение на таксите, който обаче беше оттеглен след бурна реакция от небанковия сектор. Против тогава беше и финансовият министър Симеон Дянков. Основните аргументи срещу по-високите такси на фона на стагниращия капиталов пазар бяха, че това ще доведе до загуба на клиенти, поскъпване на крайния продукт, свиване на маржовете на компаниите и дори излизане на загуба на някои от тях.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Сега бюджета давал по 3.2 млн. Лв, но след промените (като не дава нищо) щял да спести 1 млн. Нещо не схващам сметките на автора на статията.
независима от бюджета не значи независима.
като сравняваме с Европа, там дали си имат такъв даже неразследван случай като мавродиев и офшорките на брендо?
[quote#0:"статията"]Ефектът за държавния бюджет от спестените около 1 млн. лв. няма да бъде осезаем, но според представители на бранша замисълът е комисията да стане напълно независима от държавното управление.[/quote]
Как точно един държавен орган става напълно независим от държавното управление?
"Според нея днес фондовете вземат максимум 4.5% от всяка осигурителна вноска, 4.25% през 2017 г., 4% през 2018 г. и така ще стигне 3.75% през 2019 г."
А защо тази информация досега не се е споменала в капитал?
Финансовата независимост е много по-маловажна от кадровата.
До коментар [#1] от "ivailoa":
Пише го в предишното изречение, за който може да чете - глобите, които в момента остават при комисията, ще бъдат пренасочвани към държавния бюджет, за да не се изкушават проверяващите да налагат много такива.
До коментар [#3] от "buran":
Базов принцип на разделение на властите.
КФН е комисия, която се създава от НС, и има надзорна и регулаторна функция. Тя не бива да е зависима по какъвто и да е начин от правителството, в този случай МинФин.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.