Лихвите по бизнес заемите на стойност над 1 млн. евро, отпуснати в евро, отново паднаха под 5% за пръв път от май месец насам. Те са се сключвали при средни лихвени нива от 4.16% през август, показва статистиката на Българската народна банка. Понижението е в размер от 1.29 процентни пункта в сравнение с един месец по-рано, когато лихвата беше 5.45%.
Ръст на депозитите на бизнеса
Така средната лихва, при която са се сключвали бизнес заемите във всички сегменти през август, е била по-ниска от 5%, сочат данните на централната банка. Фирмените кредити на стойност под милион евро са се сключвали при средни лихви от 4.51% за отпуснатите в левове заеми и при 4.19% за отпуснатите в евро. В сравнение с година по-рано кредитите за фирмите са били отпускани с 2-3 процентни пункта по-евтино. От началото на годината банките са договорили нови заеми, деноминирани в левове, на обща стойност от около 4.5 млрд. лв. за нефинансовите дружества, което е повече от 18% ръст на годишна база. При кредитите, отпуснати в евро, сумата е също приблизително толкова, но в сравнение с миналата година кредитната активност се е понижила с 1%.
За сметка на това банковите депозити за юридически лица носят 0.35% в левове, което е наполовина по-малко, отколкото преди година. Въпреки ниските лихви бизнесът увеличи спестяванията си във финансовите институции през август. Само през миналия месец сумата на депозитите на нефинансовите предприятия се е увеличила със 712 млн. лв., което е най-големият месечен ръст на фирмените депозити от началото на годината. Така фирмите имат общо 18.8 млрд. лв. в българските банки.
Новите ипотеки с 26% увеличение
През август кредитите за закупуване на жилище пък са се отпускали при средна лихва от 4.85% в левове. Това е най-ниското ниво на лихвата по ипотечните заеми, регистрирана от БНБ досега. Отпуснатите в левове нови жилищни заеми за първите осем месеца на годината са вече 1.2 млрд. лв., което представлява ръст от 26% в сравнение с миналата година. През 2015 г. към края на август лихвата по ипотечните кредити бе 5.61%. Значително по-голяма сума кредити българските банки са отпуснали в сегмента на потребителския заем. От началото на годината финансовите институции са одобрили подобни заеми на обща стойност от 2.2 млрд. лв., показват данните на БНБ, което представлява ръст от 17% на годишна база. Междувременно потребителските заеми в левове се отпускат срещу лихва от 9.99%, което е с 0.07 процентни пункта увеличение в сравнение с предходния месец. Значително по-евтини са потребителските заеми, договорени в евро, които средно се отпускат при 6.5%, тоест с 3.3 процентни пункта по-ниско, отколкото тези в левове. Въпреки това обаче кредитите за потребление в единната европейска валута все повече губят популярността си. От началото на тази година банките са отпуснали по-малко от 70 млн. лв. такива заеми, което е с 40% спад на годишна база.
Именно в този сегмент е най-голяма разликата между лихвите по депозитите и кредитите. Средната доходност на договорените домакински влогове в левове към края на август е вече 0.84%. Българските граждани продължават да увеличават спестяванията си в банките. Депозитите на домакинствата вече наброяват 43.7 млрд. лв. Това е 7% повече, отколкото година по-рано, значително повече, отколкото е била лихвата за дадения период. Тоест увеличението се дължи главно на новопривлечени спестявания, които българските граждани предпочитат да заделят на влог в банковите институции, отколкото да използват за потребление.
Лихвите по бизнес заемите на стойност над 1 млн. евро, отпуснати в евро, отново паднаха под 5% за пръв път от май месец насам. Те са се сключвали при средни лихвени нива от 4.16% през август, показва статистиката на Българската народна банка. Понижението е в размер от 1.29 процентни пункта в сравнение с един месец по-рано, когато лихвата беше 5.45%.
1 коментар
Както сме си в ЕС лихвите са си лихварски , което си е нормално щом и държавата традиционно обслужва най-неизгодните лихви и преструктуриране по външния дълг.
За да имат българите конкурентоспособност в бизнеса трябва лихвите с над 1 млн да са около 0% а за потретилите и ипотеки 2-3%.
Тези гербери като Цветанов на каква лихва плащат по 5-6 апартамента не мога да си го представя!