В долината на лихвите
Спадът на цената на кредитите е към края си. Време ли е за рефинансиране?
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Тема на броя
Справянето с отломките от най-дълбоката икономическа криза от Голямата депресия насам изисква нестандартни и дори брутални мерки - като безпрецедентно ниски и дори отрицателни лихви. Често централните банки, които поеха по този път, са обвинявани, че развалят логическата структура на пазарите и незаслужено наказват спестителите, за да не позволят претоварената с дългове система да рухне.В този дебат обаче има и чисто практически моменти. Основният е, че в момента за длъжниците е златна епоха. Те имат възможност да договорят най-добрите условия при рекордно ниски лихви. България не е в еврозоната, но като малка и отворена икономика с вързана за еврото валута политиките на ЕЦБ се процеждат и тук. Тенденцията на съживяване на пазара на рефинансиране вече се вижда в данните и офертите на банките показват, че някой, който е теглил кредит в годините на кредитния бум до 2008 г., би могъл сега да намали лихвата си наполовина. Въпрос на стратегия, познаване на детайлите и добър усет е да се извлече максимумът от уникалната пазарна ситуация.
Рекордно ниски лихви в световен и местен план. Банки, пълни с паричен ресурс и желание да го пласират. Все още слабо разбуждащ се апетит за инвестиции и потребление. Регулации, премахващи бариерите за рефинансиране. Всички фактори в момента перфектно се съчетават, за да облагодетелстват един клас банкови клиенти - настоящите кредитополучатели.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Не прочетох статията до края...извинявам се ама не ме увлече. Казват мъдрите автори че 4 % било дъното за лихва по кредита, щото видиш ли банките плащали 1% лихва по депозит...а имали и други разходи. Да бе ама те тия наш'те банки освен от лихва от друго не печелят ли...те много класически били направо да им се ненарадва човек. Щото се сещам за едни таксички ма хич ама хич не са малки.Плюс туй те май повечето са чужди и разчитат на почти безплатния ресурс от ЕЦБ.Ама аз съм простичко момче не ги разбирам тия работи щом така са писали тъй ще да е.
До коментар [#1] от "Цъкльо":
Къде ги тези лихви от 1% по депозит? Отдавна клонят към нулата.
Личен пример: Годишен депозит 5000лв. След година и 3-4 месеца тегля 5009лв. А иначе беше специален и много изгоден депозит, като си дадох парите на банката. И това от най-голямата банка.
Нито слагам на депозит, нито им тегля кредити. Просто оперирам с разплащателни сметки само.
И аз не можах да прочета статията до края. Всъщност това независима статия ли е или платена публикация? Излиза че горките банки едвам смогват да печелят... ДА не говориме, че за всяка операция ти взимат такса. Даже те таксуват за да имаш сметка. Т.е. за да си държиш парите при тях.
И аз не издържах докрая, въпреки че автора ми е симпатичен.. просто бръщолевенето на банкерите е малко обидно- "цената не била основна причина за рефинансиране" - верно ли бе, значи ще тръгна да се рефинансирам и да плащам сумати ти такси по нотариуси, ако не ми в пъти по-изгодна лихвата, просто така заради очите на служителката.. "лихмите щели да забавят темпа си на понижение" - т.е. не бързайте да се рефинансирате, щото ще тръгнат пак нагоре- да, ама в бг банките лихвите по кредити още въобще не са тръгнали надолу, само тези по депозити падат- т.е. има доста мегдан да падат.
Така че не ги слушайте, а отивайте и искайте по-ниска лихва, ако не - рефинансирайте!
Не мога да разбера, защо при клонящи към 0 лихви по депозитите и при свръхпредлагане на паричен ресурс в местен и световен мащаб, лихвите по кредитите вече нямало накъде да спадат? Може би 1 милиард годишна печалба им е малко на банките в България? Аааа, имало лоши кредити - ами да ги провизират и да ги отпишат за сметка на печалбата, пък тогава да излязат на чист мегдан.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.