Българите използват кредитни карти средно само 2.5 пъти годишнo
С тях се плащат предимно скъпи стоки, показва проучване на консултантския сайт "Моите пари"
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Кредитните карти в България се използват средно за 2.5 транзакции на година и с тях потребители купуват предимно скъпи стоки като телевизори и много рядко ги използват в ежедневието си. Това съобщи Пенчо Савов, директор "Банкови карти" и електронно банкиране в Банка ДСК, по време на представяне на проучване на консултантския сайт "Моите пари" за използването на кредитните карти.
Тай даде за сравнение Полша, където се правят 4 пъти повече транзакции на година, а в Испания – десет пъти повече. Според Савов него броят на картите е типичен за нашата част на Европа, като в България на 100 души от населението има 12 издадени кредитни карти, докато в Полша са 15 на 100. "В Испания населението разполага с 97 карти на 100 души, но практиката там е много по-често да се използват в ежедневието. По този начин и у нас, като се ползват облагите на различните бонус програми, клиентите могат да си избият разхода от 40-50 лв., колкото струва годишната такса за обслужване", обясни той.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Може би не сме чак толкова глупава нация все пак...
Не съм много съгласен със заглавието. Аз например използвам кредитната си карта поне два пъти седмично, плащам си всички комунлни сметки онлайн и винаги погасявам всичко в гратисния период. Да имаш кредитна карта с голям лимит, да купиш веднъж или два пъти нещо голямо и след това да започнеш да изплащаш е меко казано глупаво решение, защото един потребителски кредит би бил далеч по-изгоден.
А някой може ли да ми обясни защо ми е да имам (точно) кредитна карта, и каква е разликата с дебитната?
Значи, имам разплащателна сметка с дебитна карта, от които не мога да се откажа заради работодателя си. Поне таксите им са поносими. Ползвам ги за плащане в магазини, поне 20-30 пъти месечно. Плащам си битовите сметки през онлайн банкирането. Използвам си картата за плащания онлайн - не много активно, но досега нито един сайт не ми е отказал да ми я приеме. В няколко държави в чужбина съм плащал през терминал, също не е имало проблеми.
Ако си извадя кредитна, и я ползвам активно, ще спечеля някакъв кеш бек, с който ще си избия таксата й. Но пък ще съм на загуба от таксите ми за дебитната, които така и така ще вървят.
Не съм за двата-трите лева месечно (като какъвто скръндза сигурно звуча), но обичам да си правя сметката, и не обичам да ме цакат елементарно :)
Та, има ли смисъл въобще от кредитна карта? Въпроса ми е напълно сериозен.
Кредитната карта ти дава възможност да ползваш допълнителен ресурс по всяко едно време, навсякъде, което е един вид допълнителна свобода. Какво ще направиш, ако спешно ти се наложи да платиш 2-3 пъти по-голяма сума от месечната заплата? С кредитната карта можеш да платиш и в следващите 2-3 месеца да покриеш задължението, а не да кандидатстваш за потребителски кредит.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.