което е 17% ръст на годишна база.
Българските универсални фондове, в които се осигуряват над 3.5 млн. работещи в България граждани, са генерирали средна претеглена доходност от 4.1% през миналата година, показват данни на Комисията за финансов надзор.
За сравнение - през 2015 г. същият показател бе едва 1.47%. Сред основните причини за значително по-добрата доходност са силната втора половина на 2016 г. за международните финансови пазари, както и ръстът на Българската фондова борса. Пазарът на държавен дълг също дава добри възможности за капиталови печалби. В този най-масов сегмент на частното пенсионно осигуряване най-добре се представят фондовете, свързвани с "Химимпорт" - "Съгласие" (6.6%) и "ЦКБ-Сила" (4.5%), като тук трябва да се има предвид, че често инвестират в свързани компании, а след тях се нареждат "Ен Ен" с 4.31% и "Пенсионноосигурителен институт" с 4.29%.
Все още трудности
Въпреки добрите резултати от миналата година отдавна отминалата черна 2008 година продължава да тежи на повечето от местните фондове. В разгара на глобалната финансова криза българските универсални фондове загубиха между 18% и 29% от стойността на дяловете си. Така за периода 2008 – 2016 г. има само три български универсални пенсионни фонда, които са генерирали положителна средногодишна анюализирана доходност, ако се има предвид и натрупаната инфлация за 9-годишния период от 16.4%. Това са фондовете на "Доверие" (0.06% на година), "Съгласие" (0.38%) и "ЦКБ–Сила" (0.29%).
Тази доходност е пресметната обаче, без да се има предвид първоначалната такса, която универсалните фондове удържат на всяка направена вноска. Към момента максималният размер на тази такса, определен от КФН, е 4.25% от размера на вноската и всички дружества са въвели именно този максимален размер. Изключение прави единствено фондът на "Топлина", чиято такса е 4%, и този на "Доверие", който таксува с 4.15%, но само клиентите си, които са се осигурявали в него от поне 10 години. Преди няколко години въпросната максимална такса бе 5% и бе използвана от всички дружества без изключение.
Доброволните фондове с по-голяма доходност
Подобна е ситуацията и при доходността на доброволните фондове с тази разлика, че в този сегмент има само един-единствен фонд с положителна доходност за периода от глобалната финансова криза насам. Това е този на Ен Ен (средногодишна доходност от 0.23%) - преименуваното дружество ING.
Що се отнася специално за миналата година, средната доходност на всички доброволни дружества е 5.23%, като най-висока тя е при "Съгласие" (8.71%) и ПОИ (8.66%). Независимо от резултатите по последни данни водещите универсални пенсионни фондове по брой клиенти са на "Доверие" (27%), "Алианц" (21%) и "ДСК-Родина" (13%). При доброволните фондове пък водещ е фондът на "Алианц" (36%), следван от "Доверие" (25%) и "ДСК-Родина" (13%).
Що се отнася до професионалните фондове, в които се осигуряват гражданите, упражняващи труд първа и втора категория, тоест по-опасни занимания от сорта на миньори и пожарникари, средната доходност следва общия тренд и дори е по-висока, отколкото тази на универсалните фондове. Този сегмент засяга 285 хил. осигуряващи се.
Единственият от всички 27 фонда за частно пенсионно осигуряване, който генерира отрицателна доходност през 2016 г., е професионалният фонд на "Бъдеще", при който стойността на един дял се е понижила с 0.33% на годишна база. В него се осигуряват общо около 11 000 души, показват последните данни на КФН към края на септември миналата година.
което е 17% ръст на годишна база.
Българските универсални фондове, в които се осигуряват над 3.5 млн. работещи в България граждани, са генерирали средна претеглена доходност от 4.1% през миналата година, показват данни на Комисията за финансов надзор.
Благодарим ви, че четете Капитал!
Още от Капитал




5 коментара
Интересно ми е, ако Алианц беше с най-добра доходност дали щеше да се отчете факта, че инвестира в свързани дружества на немския Алианц или щеше да се пропусне тази "важна" информация? Докато няма доказателства не може да се хвърлят такива обвинения. Поне аз съм човек, който съм свикнал да гледам числата и да вярвам на тях, а числата показват, че от доста време насам най-добре се справят Сила и Съгласие.
Съгласие надминало Доверие. Браво! Показват, че когато се работи последователно, се постигат добри резултати. Доверие го разкъсаха от интереси и го съсипаха.
Алианц - папкат и акат повече,отколкото произвеждат.
Няма как да не е за сметка на вносителите.
Тоест при максимална такса сме излезли на малък минус.
Цените в промишлеността нарастват с 2.6%
2.83% е доходността на пенсионните фондове -заглавия от вчера от Медияпул