Ако проверката е висша форма на доверие, Комисията за финансов надзор (КФН) явно няма и грам съмнение в застрахователните и пенсионните компании в страната, защото иска да ги провери на квадрат. Точно две седмици след като отлаганите и проточили се извън сроковете безпрецедентни прегледи в двата сектора приключиха с по-меки от очакваните констатации, регулаторът даде да се разбере, че е рано да се въздиша облекчено. Компаниите ще трябва скоростно да изберат одитори, които да проверят как констатациите към 30 юни 2016 г. и последвалите събития във втората половина на годината са отразени в отчетите към края й.
По принцип в стриктния надзор няма нищо лошо. Със сигурност оповестените резултати от КФН и EIOPA не оставиха усещането, че са идентифицирани всички проблеми и рискове и в двата сектора. Но след близо осем месеца в режим на проверка и похарчени милиони за външни консултанти нормално сред компаниите се чува приглушено мърморене пред перспективата за още прегледи и разходи. Официалният аргумент, че по този начин ще се "гарантира траен ефект", не звучи особено убедително. Допълнителният - че "КФН разполага с ограничен ресурс и капацитет и не е в състояние със самостоятелни средства да извърши проверка в рамките на годината на около 90 поднадзорни лица", буди известни притеснения. Няма особена логика регулаторната немощ да е повод за товаренето на бизнеса с финансова свръхтежест, особено на фона на декларациите, че и двата сектора са стабилни. Така единствените възможни оправдания за новите мерки на регулатора може да са, ако той има явни причини да се съмнява в нещо или ако иска да коригира някакви пропуски в прегледите. Такива цели обаче не са декларирани.
Проверка, втора серия
Сюрпризът, че с тежката проверка за застрахователи и пенсионни фондове не е свършено, дойде в края на миналата седмица, когато КФН обяви, че те отново трябва да наемат външни одитори. Те този път няма да правят цялостен преглед назад във времето, а ще стъпят на база на предходната проверка и ще проверят как констатациите са отразени в годишните отчети, като се съобразят и с увеличения на капитала, натрупана печалба, продажба на активи и други ефекти, които може да са станали междувременно. По принцип това е нещо, под което и нормалният одитор на компанията се подписва, но неговите проверки са с много по-малка извадка, отколкото при прегледа, и от КФН обясниха пред "Капитал", че целта е именно да се запази същият по-голям обхват, за да се проследят резултатите от проверката. Затова и може би предпочитана опция ще е компаниите да си доплатят на нормалните одитори да извършат тази разширена услуга. От КФН обясняват, че за разлика от предходните проверки, където се търсеше избягване на конфликти, тук това е допустимо. Дружествата биха могли да работят със същите проверяващи от приключилата на 3 февруари проверка, но могат да направят и нов избор, което е удачно за онези, които са влезли в сериозни конфликти с одиторите си, каквато информация има.
В това има смисъл и със сигурност, ако целта е доверие на потребителите, е хубаво да се види, че предписанията са не само дадени, а и изпълнени. Засечените дупки в застраховането не бяха незначителни - капиталовият недостиг бе 25 млн. за покриване на единия следен показател и 50 млн. за другия. Корекциите на активите в общото застраховане бяха за 347 млн. лв., в животозастраховането - 63 млн. лв. При пенсионните фондове сумарната корекция е минимална - 32.9 млн. лв. на фона на над 10 млрд. лв. активи. Те обаче отчитат стойност на дял всеки ден, от което зависи и какво придобива всеки техен клиент срещу вноските си. Така че там е ключово към коя дата се налагат корекциите и какво следва от това.
На бързи обороти
На въпросите на "Капитал" от регулатора обясниха: "КФН разполага с ограничен ресурс и капацитет и не е в състояние със самостоятелни средства да извърши проверка в рамките на годината на около 90 поднадзорни лица, за които да се увери, че правилно и коректно са отразили в балансите си резултатите от приключилия преглед."
Защо обаче това не е било предвидено още при започването на процедурата е необяснимо. Вместо това сега КФН скоростно изготвя нов списък, от който компаниите да си изберат проверяващ, така че за пенсионните компании всичко да е готово до 31 март (когато публикуват отчетите си по закон), а за застрахователите - малко по-нататък (виж карето). Максимално свитите срокове обаче крият и рискове, ако решението на регулатора бъде обжалвано.
За "Армеец" и "Еврохолд", които на групово ниво успяха да избегнат проверката с юридически похвати, от регулатора имат лоша новина - те ще трябва да минат през това, което за останалите вече е вършено. "По отношение на тези две групи проверките към 31.12.2016 г. няма да стъпят върху резултатите от предишен преглед, тъй като такъв не е извършен. За тези две групи проверката ще бъде цялостна и ще обхване пълните исторически данни съгласно методологията."
21 февруари - приемат се молби за включване в списъка на одиторите
22 февруари - КФН утвърждава окончателен списък с проверяващи
2 март - поднадзорните лица избират проверяващ
10 март - КФН назначава служебен проверяващ на тези, които не са избрали сами
31 март - резултати от AQR2 на пенсионните фондове
22 май - резултати от AQR2 на застрахователите на индивидуално ниво
3 юли - резултати от AQR2 на застрахователните групи
Ако проверката е висша форма на доверие, Комисията за финансов надзор (КФН) явно няма и грам съмнение в застрахователните и пенсионните компании в страната, защото иска да ги провери на квадрат. Точно две седмици след като отлаганите и проточили се извън сроковете безпрецедентни прегледи в двата сектора приключиха с по-меки от очакваните констатации, регулаторът даде да се разбере, че е рано да се въздиша облекчено. Компаниите ще трябва скоростно да изберат одитори, които да проверят как констатациите към 30 юни 2016 г. и последвалите събития във втората половина на годината са отразени в отчетите към края й.
2 коментара
Наблюдавам интересно недоверие в КФН, макар и след смяната на председателя. Явно се очакваше от Караиванова да представи апокалиптични сценарии в банковия и в небанковия сектор, но това няма как да стане при положение, че всичко е наред. И тези проверки ще минат и тези проверки за пореден път ще докажат, че секторите са стабилни и сигурни.
До коментар [#1] от "nikivan":
Да, да, ти (или по-скоро ПР фирмата, за която работиш) пишеше за КТБ същото - стабилна и сигурна