Във финансовия сектор не всичко е на шест
Еврокомисията отрезви увереността, че след проверките на регулаторите няма риск в системата
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В банковата система на България все още има рискове, които могат да застрашат стабилността й като цяло. Констатацията е на Европейската комисия, която късно в сряда публикува доклад за икономиката. В него освен структурните проблеми, заради които страната е класифицирана в групата с най-тежки икономически дисбаланси, впечатление прави изводът, че БНБ не си е довършила работата след стрес-тестовете на банките.
Една от основните причини в София да се стигне до мащабните проверки в банковия и в небанковия финансов сектор през миналата година беше именно Брюксел. В началото на 2015 г. след надзорното фиаско с КТБ в своя доклад за макроикономическите дисбаланси за страната Европейската комисия беше единствената официална институция, която в прав текст заговори за системния провал, който иначе бе видим за всички в бранша и описан в медиите. Тя констатира, че пазарът е регулиран "на две скорости" като местните играчи са фаворизирани, и поиска да се премине през аналогични на проведения от Европейската централна банка (ЕЦБ) преглед на качеството на активите на европейските банки.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Имам чувството, че редакцията иска всичко в България да е нестабилно и българинът да се страхува постоянно. Чел съм докладите на ЕК за стрес-тестовете в Германия и дори те не бяха толкова добре написани, колкото за нашите сектори. Факт е, че в Германия има проблеми особено в Дойчебанк, но тонът, на който беше написан доклада доста се различаваше. Отделно, в тези доклади се говори с цифри, пряко и еднозначно и не трябва да се опитваме да четем между редовете. И при банките, и при застрахователите, и при ПФ нещата са стабилни и даже над средната за общата европейска ситуация и това трябва да се отчете. Още малко остана, докато проверките окончателно приключат и ще видим тогава с какво ще ни плашите.
До коментар [#1] смразяващо точно
Абе, има една бамка, едни застрахователи с дебели вратове и едни пенсионни фондове, от които им настръхват косите в Комисията, но ако не сте в тях - всичко изглежда ОК :)
Отиде си едната системна банка. Скоро ще спре и втората системна мафиотска "българска" банка.
До коментар [#1] от "vucoff":
Лъжат, нали?
И Уикилийкс лъжеха, нали?
Съвсем в реда на нещата е някой си Георгиус Георгиу да има близо 1 млрд. лева кредити към ПИБ.
Също така няма нищо лошо всеки един от клановете на мафията в България да си има собствена банка, при условие че тази банка съвсем, ама съвсем не финансира приоритетно собствените си (мафиотски) бизнеси.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.