Големите банки са платили на глобално ниво глоби на обща стойност 321 млрд. долара от 2008 г. досега, съобщава Bloomberg. Санкциите са наложени заради много нарушения на регулации – от пране на пари до пазарни манипулации и финансиране на тероризъм, показват данните на Boston Consulting Group.
Възходяща тенденция
Тази сума е на път да нарасне през следващите години, тъй като регулаторите в Европа и Азия настигат по-агресивните си колеги в САЩ, които са наложили по-голямата част от глобите, отбелязва компанията в седмото си годишно проучване на индустрията. Банките са платили 42 млрд. долара глоби само през 2016 г., което е увеличение от 68% в сравнение с предишната година.
Според анализаторите развитието на регулациите се отразяват върху поведението, глобите и наказанията на банките, а свързаните с това правни и съдебни разноски ще продължат да съществуват като разходи. Поради това управлението на тези разходи ще продължи да бъде основна задача за банките.
Регулациите ще продължат да се увеличават
Периодът на постоянно увеличаващите се регулации ще продължи, смятат от Boston Consulting Group, въпреки че президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща да бъде променен законът "Дод-Франк" от 2010 г., с който бяха въведени промени в банкирането в страната след колапса на Lehman Brothers.
Броят на регулаторните изисквания, които банките трябва да следят на дневна база, се е утроил от 2011 г. и е достигнал до средно 200, посочва още докладът.
"Регулациите трябва се възприемат като постоянно повишение на морското ниво – не просто прилив, който ще премине, или цунами, което ще се оттегли", пишат авторите на доклада. "Очакваме тази тенденция да се запази въпреки последните политически развития в САЩ".
Макар че финансовите компании реализираха т.нар. икономическа печалба от 159 млрд. евро (167 млрд. долара) през 2015 г. - пети последователен годишен ръст, индустрията остава с 9 млрд. евро на червено на кумулативна база за годините от 2009 до 2015 г., показват данните.
Boston Consulting Group пресмята икономическата печалба въз основа на оперативните резултати на банката, прибавяйки стойността на капитала ѝ. Европейските банки не са отбелязвали годишна икономическа печалба през този период, а американските са на плюс през последните три години. Банките в Азиатско-тихоокеанския регион, в Южна Америка и Близкия изток и Африка отчитат икономическа печалба всяка година.
Големите банки са платили на глобално ниво глоби на обща стойност 321 млрд. долара от 2008 г. досега, съобщава Bloomberg. Санкциите са наложени заради много нарушения на регулации – от пране на пари до пазарни манипулации и финансиране на тероризъм, показват данните на Boston Consulting Group.
2 коментара
Тези цифри ако са в милиарди, както пише, американските банки са я закъсали. Това са смешни пари за тях.
До коментар [#1] от "FanFan - la tulipe":
Интерсното е, че част от нарушенията са криминални престъпления.
Освен глоби за банките не съм чел досега за осъдени служители...
Както е посочено в текста - пране на пари, финансиране на тероризъм и ...глоби