Лихвена гимнастика
Няколко любопитни тенденции за кредитирането, които се виждат, ако се погледне в данните десет години назад
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
С осемте години на плавен, но непрекъснат спад лихвите по кредитите не изглеждат като особено благодатно поле за новини и анализи. Голямата въпросителна кога точно ще се достигне дъното далеч не зависи от досегашните движения, а и вероятно новият цикъл на покачване ще бъде внесен отвън. Погледнати в по-дълъг план обаче, данните се превръщат в доста добро огледало за поведението и на потребители, и на банкери. За първите например може да се види как използват текущите условия за рефинансиране и как по-умно започват да използват скъпи продукти като кредитните карти. А за вторите как реагират на регулаторните промени и променените потребителски нагласи: например като се възползват от падащите лихви, за да калкулират в тях някои от изчезващите им приходоизточници, като забранените със закон такси и възможности за едностранни промени в условията.
Ето и по-интересните щрихи, които се виждат на банковия пейзаж, ако се излезе от ежемесечната статистика и се погледнат данните за десет години назад.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Да анализираш потребителските кредити, без да споменеш и дума на бързите кредите в България е меко казано несериозно! Каква е среднопретеглената цена на необезпечените кредити за хората!? Пада ли наистина цената, ако добавим кредитите до заплата!? Узряват ли наистина потребителите или се движат на няколко скорости? Нима си вярвате, че кредитирането е слабо и лихвите не са високи!? Какъв е лихвения марж и спрямо други страни в ЦИЕ, примерно и еврозоната? Стига глупости!!!
До коментар [#1] от "Molotov":
Статията е за банковия сектор. Бързите кредити са в небанковия. Дори да има някакво размишление по темата, цифрите изобщо не трябва да се смесват между ГПР на тези кредити.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.