Продължава тенденцията на спад на лихвените проценти във всички сегменти и през февруари 2017 г. Това показват данните на БНБ за миналия месец. Средните за пазара лихви и по депозити, и по кредити и в левове, и в евро са отчели понижение.
Лихви по депозити
Според банкери понижението на лихвените проценти по депозитите е достигнало определен предел. Въпреки това и през февруари данните за средните за пазара лихви показват понижение. Причината вероятно е в това, че известно количество банки – по-малките на пазара, до съвсем скоро поддържаха нива сравнително високи за пазара. Именно те предприеха понижения през миналия месец на предлаганите нива.
При всички случаи лихвите по депозитите са безпрецедентно ниски – 0.24% средно за пазара за левов депозит до една година и 0.29% за влогове в евро. Коментарите в сектора са, че това са нива, при които вече няма слизане надолу, като очакванията са за преустановяване спада на лихвените проценти по депозитите. Прогнозата и на БНБ ("Икономически преглед", брой 4, 2016 г.) за първата половина на тази година е за задържане на лихвените проценти по новите депозити на достигнатите ниски нива.
Цената на кредитите
В същото време продължава намалението и на лихвите по кредитите – и за фирми, и за домакинства. Логично е ниската цена, на която се финансират банките от местния депозитен пазар, да се отразява и на цената на заемите. Лихвите по новите жилищни кредити вече са малко над 4% (в левове 4.24%, в евро 4.19%). В еврозоната средната цена за този тип заеми е около 2.2%. Прогнозите са, че в следващите няколко години ще се наблюдава много силно приближаване на нивата на пазара тук с тези във валутния съюз.
Логично общата цена на заемите – лихви, такси и други разходи, известна като годишен процент на разходите (ГПР), също продължава да спада. Това се дължи най-вече на понижението на лихвата, която е основен компонент. При заемите за бизнеса цената на новодоговорените също продължава да намалява, като е малко над 3% в левове средно за пазара (3.80%).
Сигнал за ръст на лихвените проценти по кредитите би дало евентуално покачване на лихвените индекси на междубанковия пазар. Преди няколко години след увеличението на лихвите по кредитите в кризата в резултат на промяна на законовата рамка за основа при формирането на цената на заемите бяха определени основните индекси на междубанковия пазар. Те ще започнат да се вдигат, ако започне такова движение на пазарите в Европа. Така, ако цената на парите в еврозоната започне да се увеличава, това ще се пренесе неминуемо и в България и може да обърне тенденцията на ниски лихви. Европейската централна банка може да поддържа ниски лихвени проценти до 2018-2019 г. В САЩ основните лихвени проценти вече тръгнаха нагоре.
В един от сегментите на кредитите за нефинансови предприятия – заеми в евро, има повишение на лихвата с 0.33 процентни пункта до 5.12%. Повишение е отчетено и при депозитите в евро с 0.07 пр.п. до 0.21%. Това вероятно е месечна корекция резултат от еднократен ефект, което се наблюдава и през предишни месеци и не променя общата тенденция, като в следващия месец движението е в обратна посока.
Продължава тенденцията на спад на лихвените проценти във всички сегменти и през февруари 2017 г. Това показват данните на БНБ за миналия месец. Средните за пазара лихви и по депозити, и по кредити и в левове, и в евро са отчели понижение.
0 коментара