ПИБ ще капитализира печалбите си от миналата и тази година
Очаква се така банката да отчете изпълняване на предписанията на БНБ след прегледа
Това не е изненадващо, като публичната банка не е разпределяла дивиденти от началото на кризата. Освен това и при обявяването на резултатите от прегледа на качеството на активите миналата година банката беше сред тези с наложени най-съществени корекции и пое ангажимент пред БНБ да се въздържа да разпределя печалбата си, за да възстанови капиталовите си буфери.
За миналата година чистата печалба на банката е в размер на 90.2 млн. лв. (при 12.5 млн. лв. печалба за предходната година). В доклада за дейността й към материалите за общото събрание се посочва, че за този финансов резултат допринасят "по-високите приходи от основна дейност, в това число лихви, такси и комисиони, и търговски операции". ПИБ, която беше една от скъпо финансиращите се банки на пазара, през миналата година успя да се възползва от спада на лихвите по депозити и да подобри чувствително маржовете си.
Отделно през миналата година банката получи и близо 25 млн. лв. еднократен приход благодарение на сделката, с която Visa Inc изкупи Visa Europe от европейските банки членки на картовия оператор.
Възстановяване на буфери
След проверката на активите в сектора миналата година наложените на ПИБ корекции бяха за 420 млн. лв. Тогава от БНБ и банката съобщиха, че всъщност печалбата й за първите шест месеца на годината преди обезценки и данъци е 146.6 млн. лв. и така нуждите от капитал на ПИБ се свеждат до 206 млн. лв. Тях тя трябваше да осигури в следващите оттогава до април 2017 г. месеци, за да достигне исканите от БНБ капиталови буфери.
Очакванията са при изтичането на този срок в края на седмицата от банката да оповестят постигнатото, вероятно заедно с тримесечния отчет. Преди ден Инвестбанк, другата банка с по-сериозни корекции след AQR, съобщи, че е изпълнила препоръките на БНБ за попълване на капитала и има капиталов излишък от 10 млн. лв.
В доклада за дейността на ПИБ към материалите за общото събрание се посочва: "През годината Първа инвестиционна банка предприе редица действия за реализиране на капиталови лостове, които допълнително да увеличат потенциала й за бъдещ солиден растеж, в т.ч. чрез неразпределяне на реализираната печалба, намаляване на рисковите експозиции (de-risking) и диверсифициране на кредитния портфейл, както и интензифициране на процеса по управление на придобити активи."
Там е посочено още, че към края на миналата година базовият собствен капитал от първи ред е нараснал "с 2.5% до 737 284 хил. лв. (2015: 719 051 хил. лв.), с отразено увеличение при резервите, в т.ч. неразпределената печалба". Посочените от ПИБ капиталови показатели са 12.2% съотношение на базовия собствен капитал от първи ред, съотношение на капитала от първи ред 15.38% и съотношение на обща капиталова адекватност 15.41%.
При проверката на активите миналата година ПИБ беше един от двата участника с най-драстично преизчислени базови показатели. Най-важният от тях - капиталът от първи ред (CET1), беше поправен от 11.3% на 5%, или само с половин процентен пункт над абсолютния регулаторен минимум, при който БНБ трябва да премине към план за преструктуриране. Почти двойно се сви и общата капиталова адекватност - от 14.7% беше преизчислена на 8.7% при изискуема 8%, или пак на косъм от абсолютния минимум.
Другите промени
В проекта за решенията в дневния ред на събранието са предвидени козметични промени в устава на ПИБ. Сред тях е подновяване за нови пет години на даденото право на управителния й съвет, с одобрението на надзорния съвет, да взима решение за увеличение на капитала на банката до достигане на общ номинален размер от 210 млн. лв. чрез издаване на нови акции. Сега капиталът на банката е 110 млн. акции с номинална стойност 1 лв., което означава, че банката може да емитира още до 100 млн. нови акции. В предписаните мерки след проверката на БНБ беше заложено и увеличение на капитала, каквото досега не е предприето.
Към 31 декември 2016 г. основни акционери в ПИБ са Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, притежаващи по 42.5% от капитала й. Останалите 15% от банката се търгуват на борсата. В доклада й за общото събрание е записано, че общият брой на акционерите й надхвърля 3000, "които включват както физически лица, така и юридически лица, включително институционални инвеститори". Текущата цена на книжата й на БФБ е около 5.49 лв., което и отрежда първо място по пазарна капитализация с малко над 600 млн. лв.
Още по темата
ПИБ с нов изпълнителен директор
Севдалина Василева ще замени Васил Христов, който досега отговаряше за банкирането на дребно
25 авг 2017Банките разпределят по-големи дивиденти от миналогодишните
Собствениците на шест банки са гласували общо 883.3 млн. лв. дивидент
26 юни 2017ПИБ проведе годишно общо събрание за 14 минути
Печалбата за 2016 г. беше капитализирана за поредна година
29 май 2017Един от най-съществените проблеми на ПИБ е значителната концентрация на корпоративния портфейл в малко на брой големи експозиции
5 май 2017Десет години след последния опит за продажба Първа инвестиционна банка обяви, че разглежда стратегически възможности и търси инвеститори
5 май 2017Банката, контролирна от Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, е наела Citigroup за консултант
1 май 2017След като преминаха успешно стрес тестовете, банките приключиха 2016 г. с рекорден резултат от началото на кризата насам
3 фев 2017БНБ въвежда нов капиталов буфер за големите банки от 2018 г.
Мярката се отнася до топ 10 в сектора, но ще засегне основно ПИБ, която изпълнява план за възстановяване на капитала си
13 дек 2016Печалбата на банковия сектор през третото тримесечие е свива заради засилени обезценки при ПИБ и Инвестбанк
4 ное 2016ПИБ финансира "Техномаркет" с 24 млн. лв.
Връзките между банката и собственика на веригата Делян Пеевски отново се засилват
24 окт 2016Какво не показа проверката на банките
От резултатите стана ясно, че според БНБ секторът средно е здрав, но бяха прикрити индивидуални проблеми
19 авг 2016ПИБ: Всичко в името на стабилността
Проверката в третата по големина банка не отговори на обществените очаквания
19 авг 2016
Американската банка ще използва изкуствен интелект, за да разшири бизнеса си
10 дек 2019, 1911 прочитания

Националният пенсионен фонд на Япония ще спре да отдава акции назаем на недългосрочни инвеститори
9 дек 2019, 1461 прочитания
12 дек 2019, 2028 прочитания
12 дек 2019, 1895 прочитания
12 дек 2019, 1803 прочитания
12 дек 2019, 1714 прочитания
12 дек 2019, 1433 прочитания
Обмислят се и два нови продукта в кредитирането, които банката да предложи