Падащите лихви ограничават печалбата на банките
Пазарът на ипотечни заеми започва да се събужда


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Първите индикации за раздвижване в търсенето на кредит, които се проявиха в края на миналата година, непосредствено след приключване на проверките в банковия сектор, бяха достатъчни за участниците на пазара да се впуснат в по-агресивно привличане на клиенти. Обичайно това минава през оферти към потребителите за по-евтини заеми и пускането на нови продукти. Резултатът от това вече е налице - кредитният растеж изглежда подхранен и продължава в посоката нагоре, но от това печалбата на банките не става по-голяма. За първото тримесечие на годината общият им резултат е 287.6 млн. лв., което е с 18 млн. лв. по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Причината за малкото свиване е в намаляващия лихвен доход, което за пръв път се очертава ясно като тенденция на банковия сектор и показва къде точно тече състезанието между банките в момента. Засега те могат да си го позволят, тъй като чувствително намаляват разходите си за обезценки след проверките през миналата година.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Защо държавата когато раздава лицензи на банките не им ограничава размера на таксите и броя им? В момента банките цакат яко с такси. Това е обирджийство с помощта на държавата. Вместо банките да раздават кредити, те дерат с такси.
След като държавата дава лицензи, значи трябва да им ограничава както таксите, така и лихвите в някакви граници.
Надеждата им беше в европейската банка, но Марио Драги каза тия дни, че няма да вдигат ЗАСЕГА лихвите. Иначе американците ги вдигнаха, което породи въпросната надежда. А лихвата върху заемите се определя чрез европейската банка. Както и да е. Лихвите са два пъти по-високи от европейските и сега. Има силен напън да ги вдигат, обаче. Но това е нож с две остриета. Така и така се конкурират. Лихвите паднаха, защото хората с ужас се дръпнаха. Банките заработиха като трезори. Сега ще ги вдигнат и хората пак ще се дръпнат. Съчетано с ефективните частни съдебни изпълнители - това прави лоша смес за банките.
[quote#1:"mickmick"]В момента банките цакат яко с такси. Това е обирджийство с помощта на държавата. Вместо банките да раздават кредити, те дерат с такси. [/quote]
Ми нормално. В момента е по-сигурно да си държиш парите в банка, отколкото да рискуваш да ти ги откраднат с фирмата, и като няма мераклии-инвеститори (заради описаната несигурност), банките опират до печелене от таксите. А ако някой посегне на имотния сектор, като гласува свестен закон за фалит на физ.лица, ще те таксуват с петолевка само щото минал по тротоара пред вратата на банката...
До коментар [#3] от "gost22":
След като държавата ограничава конкуренцията в банковия сектор.. то тя трябва да приеме правила които да ограничават и самозабравянето на банките.
Не е нормално по-голямата част от печалбата на банките да идва от такси.
[quote#4:"mickmick"]След като държавата ограничава конкуренцията в банковия сектор.. [/quote]
Конкуренцията на банковия сектор е инвестирането във фирми (акции, дялове и други подобни) или развиването на собствен бизнес, а не от самите банки помежду им или между банки и лихвари. И както писах, ако риска да влагаш във фирми и собствен бизнес е голям, то слагаш парите в банката. Лошото е, че и банката не смее да дава тези пари на фирмите щото нали риска е голям и... хем има пари в излишък, хем на таксите разчита.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.