Гръцката Piraeus ще продаде българската си банка
Търсят се собственици на всички балкански поделения. Процедура тук не е стартирана, заяви изпълнителният директор на "Пиреос" Емил Ангелов


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Гръцката Piraeus Bank се разделя с бизнеса си на Балканите, който включва и едноименната банка в България. Това заяви пред журналисти главният изпълнителен директор на институцията Христос Мегалу, цитиран от електронното издание Ekathimerini. Решението засяга както банковото поделение в нашата страна, така и тези в Румъния, Сърбия, Албания и Украйна, а и други нестратегически активи на групата в региона. Целта е да се свие портфейлът от лоши кредити, както и да се генерира ресурс за дейността на основния й пазар - Гърция, където Piraeus е най-големият кредитор по размер на активите. От изказването на Мегалу става ясно, че плановете на банката са продажбите да приключат до 2020 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Добре е че гърците се изнасят от България, но не е добре че местни играчи поглъщат по-малките банки и конкуренцията намалява.
До коментар [#1] от "olga_kokoshkina":
Както и да го разглеждаш все някъде от някого щеше да е погълната. Как да стане, ако не е от някой по-голям. Не можем да идем аз и ти, нали? ;)
Алфабанк беше клон, а не българска банка. Т.е. парите бяха защитени от гръцката държава. В България по същия начин мисля оперират още 2 банки : БНП Париба и ING Bank. Т.е. при една банкова криза парите са защитени добре, защото за тях гарантира по-стабилна държава.
До коментар [#3] от "alabalko":
Прав сте, с изключение на намека, че гръцката държава е по-стабилна от нашата.
Доста странна динамика в портфейла - след значителен спад на фирмените кредити с около 1 милиард, за тримесечие скачат с почти 800 милиона?!
Това е естествен процес, в България има твърде много банки за толкова малко население и бизнес. Банковият пазар все още зрее, както и клиентите му. Погледнете само какви клонове се изграждат, все по лъскави и високо технологично. Това е присъщо на зелените пазари като нашият.
Мениджмънтът на българската банка е под всякаква критика. Подкарали са я на уволнение (продажба) и губят лоялни клиенти без много-много да ги е еня! Може и влошаването на условията по продуктите им да е задача, поставена от гръцкия мениджмънт - да стане по-плавно вливането в потенциалния купувач, не знам? Един вид - да свършат мръсната работа вместо него...
Вглеждайки се внимателно в баланса на банката показан към статията за 2015 и 2016г.изниква резонния въпрос, а именно: - Как така портфейл фирмени кредит към края на 2015г.е 1,635млрд.лв., в края на 2016г.вече е намалял драстично до 699млн.лв.и в началото на първото тримесечие на 2017г.се "извисява" отново до 1,441млрд.лв. Само изказвам предположение, че част от портфейла е изнесен от баланса временно, за да мине банката т.нар. преглед качеството на активите и след като банката е обявена за стабилна, отново са върнати в баланса на банката. Това са т.нар. счетоводни салами, за да ни убедят, че банковата система в България е стабилна.
До коментар [#5] от "Quandt": Ама са минали прегледа на активите нали? :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.