Унгарската OTP Bank купува Banca Romaneasca (BR) от сегашния й притежател National bank of Greece (NBG), съобщава Reuters. Сделката е част от инвестициите, които OTP, която в България е собственик на Банка ДСК, прави с цел да разшири влиянието си в Централна и Източна Европа. Цената на сделката засега не се съобщава.
Придобиването се превръща във факт едва три седмици след като втората по големина банка в Гърция – NBG, обяви намеренията си продаде повечето си активи на Балканите, включително поделението си в Румъния, за да изпълни плана за преструктуриране, договорен с европейските власти. По-рано този месец, когато изпълнителният директор на NBG Леонидас Фрагиадакис разясни ситуацията около преструктурирането на банката, от ръководството на OTP съобщиха, че ще изготвят оферта за придобиване на Banca Romaneasca.
Списъкът с придобивания
След като придоби хърватската Splitska Banka от Societe Generale по-рано този месец, сега унгарската банка стъпва и на финансовия пазар в Румъния. OTP, която ще придобие търговската мрежа от 110 клона на Banca Romaneasca, обслужващи над 3.6% от финансовите операции в северната ни съседка, ще трябва да изплати и задълженията на стойност 550 млн. евро, които румънската банка е натрупала към настоящия си собственик.
Освен Banca Romaneasca NBG планира да продаде и по-малките си подразделения в Сърбия, Албания и Кипър с цел да увеличи ликвидността си. "Над 90% от преструктурирането ни е приключено. Тези операции формират много малка част от ангажиментите ни по плана", обясни Фрагиадакис в началото на юли. "Процедурите по продажбите текат в момента", допълни той. NBG все още се намира в труден период, след като наскоро продаде турското си подразделение Finansbank, подразделението за частен капитал NBGI, Обединена българска банка (ОББ) и други свои бизнеси.
Връзката с България
В резултат на икономическата криза, в която се намира гръцката икономика, NBG се раздели и с част от българския си бизнес. През юни белгийската банка KBC придоби българските подразделения на NBG - ОББ и "Интерлийз", за общата сума 610 млн. евро. В следващата около половин година предстои сливане на дейностите на ОББ и Сибанк (собственост на KBC), за да може до началото на 2018 г. да заработи обединената банка, която ще е трета на пазара в страната след Уникредит Булбанк и Банка ДСК.
Отново през юни стана ясно, че друга гръцка банка - Piraeus Bank, се разделя с бизнеса си на Балканите, който включва и едноименната банка в България. Решението засяга както банковото поделение в нашата страна, така и тези в Румъния, Сърбия, Албания и Украйна, а и други нестратегически активи на групата в региона. Целта е да се свие портфейлът от лоши кредити, както и да се генерира ресурс за дейността на основния й пазар - Гърция, където Piraeus е най-големият кредитор по размер на активите. Плановете на банката са преструктурирането да приключи до 2020 г.
OTP е една от най-големите и стабилни банки в Централна Европа, чиито антикризисни мерки се оказаха особено ефективни преди време. След като през 2011 г. Централната банка на Унгария наложи допълнителни данъци върху дейността на банките в страната, OTP предпазливо реши да увеличи ликвидността си и към края на март успя да я удвои от 4 млрд. евро през 2011 г. до 8.3 млрд. евро. Отмяната на допълнителните данъци обаче освободи значителни средства, което по период съвпадна с преразглеждането на активите от страна на NBG.
Унгарската OTP Bank купува Banca Romaneasca (BR) от сегашния й притежател National bank of Greece (NBG), съобщава Reuters. Сделката е част от инвестициите, които OTP, която в България е собственик на Банка ДСК, прави с цел да разшири влиянието си в Централна и Източна Европа. Цената на сделката засега не се съобщава.
0 коментара