Криптомания
След възхода на Bitcoin сега има втори дигитален бум - на набирането на финансиране чрез криптовалути. Много нови компании тръгват с идеи и обещания да разбият установени бизнес модели, но еуфорията и бързият ръст застрашително наподобяват балон
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Събирането на инвеститори чрез криптовалути - т.нар. ICO, през тази година буквално експлодира, като стартъпи вече са привлекли над 2 млрд. долара
- Идеята на повечето компании е да разбият някой съществуващ бизнес модел, като се елиминира някой посредник - от финансови и имотни брокери, през платежни услуги, съхранение на данни, резервации на хотели до игри и залагания.
- В еуфорията се включват и български предприемачи. Но зад новата мания стои рискът от пореден финансов балон.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
33 коментара
И в България всички са се побъркали по криптовалутите: https://questona.com/cryptocurrency-market-craze/
Алчността е велико нещо. Всеки иска да печели без да работи. Да стои и да чака парите му да се удвоят, утроят.. удесеторят.
Иначе.. със сигурност цената на биткоин ще расте експоненциално докато има търсене.. просто такава е идеята. Обаче спадне ли търсенето.. също толкова експоненциоален ще бъде и срива.
Който мисли, че бързо ще може да ги продаде.. да действа. Но все пак не е добре да продава жилището и да инвестира в биткоин./поне така си мисля/
А финансирането чрез криптовалути.. си е истинска пирамида. Без правила. Ако при публичните компании има хиляди правила които трябва да се спазват - тук няма никакви правила. Всичко е на честна дума.
Аз не откривам голяма разлика да се финансираш с венчър капитал и с криптовалута. Даже при второто имаш едно допълнително звено.
Иначе че е цялата история е балон. Бъдещето ще покаже дали тази технология ще има полезно приложение, но голяма част от начинанията ще отидат в историята.
[quote#3:"mickmick"]А финансирането чрез криптовалути.. си е истинска пирамида. Без правила. Ако при публичните компании има хиляди правила които трябва да се спазват - тук няма никакви правила. Всичко е на честна дума.[/quote]Така е. Голяма част от ICO-тата са откровен moneygrab. Ще има много изгорели. Това, което ме притеснява е, че подобни провали могат да създадат лоша репутация на криптопазара и - пази Боже - да навлекат по-сериозен контрол от страна на регулаторите. Това би вкарало криптопазара във фризера за поне няколко години.
Дали Прокопиев няма общо с Локчейн, след като достолепно в подкрепа на екипа се е подредил и Росен Плевнелиев? С други думи тази статия е застраховка срещу бъдещите обвинения на вложители срещу г-н Капитал. Досега историята показва, че нито една прогноза за криптовалутите, заявена от отговорни фактори в икономиката и финансите, не се е сбъднала.
Истинският пик на криптовалутите ще настъпи когато някой умен човек обвърже цената на златото с биткоин. Сега са само сухи тренировки.
До коментар [#5] от "Николай Николов":
Наблюденията ви напълно съвпадат с моите, избягвам да пиша "верни" тъй като за биткойна една истина явно не съществува. Възможно е още дълго време да върви нагоре и за онези, които толерират висок риск, да се окаже много доходен, даже приказно доходен. Аз съм консервативно настроен и ще стоя настрана от общата еуфория пък дори и с цената да не участвам в разиграването на джак-пота :) Хареса ми историята дето прочетох преди няколко дни - за оня юнак, дето на майтап измайнил 10 хиляди биткойна през 2009 г. и след това с тях платил за две големи пици, тогава цената на 1 биткойн била 0,3 цента. Днес е 6000 долара. Весело.
Абсолютен балон, както през 90те години с уеб бизнесите за щяло и нещяло.
На никой не му е ясно колко от тези приложения изобщо ще се ползват де факто, да не говорим за колко от тях ще са полезни и/или печеливши.
Но, също както и с уеб-бизнеса от 90-те, платформата има принципна стойност и тя ще се покаже в бъдеще.
Погледнете нещата от другата им страна. Да не би пък да не се случва да фалират компании, които спазват текущите регулации и набират капитал през фондовите борси? Всъщност става въпрос за ТЕХНОЛОГИЧНА револиюция, която е възможно да промени финансовата система, както Интернет промени тотално комуникациите. Да не би преди 20 години да имаше Гугъл? Нима някой вярваше, че монополът на компании като БТК ще бъде разбит? Мислете футуристично, за никакви балони не иде реч. Дори самите млади програмисти зад блокчейн технологиите не осъзнават, че правят революция махаща оковите на престъпните банкови лобита. Вижте КТБ, вижте инфлацията във Венецуела, вижте корупцията родена в Лондон Сити... Мислете.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.