Излишните финансови бушони
Защо, ако премахнем неща като депозитната гаранция, банковата тайна и дори лицензите, финансовият сектор може да стане по-здрав
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Шамар от Европа!" "Черна вест!" "Вижте каква секира готвят" Така в български медии през ноември се завъртя "новината", че ЕЦБ планира да сложи край на гарантираните депозити до 100 хил. евро в ЕС.
Тук изникват цяла редица проблеми и може би най-малкият от тях са шоковите заглавия. Всъщност ЕЦБ въобще не си е и помисляла подобно нещо - ако беше, щеше да има големи заглавия по темата (макар и без удивителни) и във Financial Times и Wall Street Journal. Реално новината тръгва от един доста фриволен прочит на от месеци дискутирано предложение да се въведе възможност на регулаторите за мораториум на тегления при банки, заплашени от ликвидна криза, който да продължава до пет дена. За някои пазари това може и да е миниреволюция, но реално в България БНБ направи практически това с КТБ на 20 юни 2014 г., като с поставянето на квестори замрази тегленията за месеци.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
ЧНГ на всички. Много здраве и късмет. А на автора пожелавам след като изтрезнее пак да прочете написаното.
Пич, като не ти харесват регулациите, комарджиите създадоха криптовалутите, инвестирай в тях и спи спокойно...
тая статия ме кара да емигрирам
май пропускате очевидния факт, че малките вложители нямат нито времето, нито образованието, нито механизмите да оценят риска на една банка...някак си очакват Държавата, в лицето на регулатора да поеме тази роля.
Аз пък предлагам да премахнем направо държавите - тонове безмислени регулации. А и ще спестим планина пари от заплатите на безбройните и излишни бюрократи!
Предложението за отпадане на гаранциите е изключително наивно и лежи основно на теоритични аргументи.
Банковата паника невинаги е симптом - питайте китайската банка, която фалира защото група хора се скрили от дъжда под верандата й (съвсем истински случай).
Изобщо отнемането и не може да бъде обсъждано. Предложенията отдолу можеше да се изложат като основна възможност за подобрение, а не като компромис.
Предлагат се наистина революционни промени, но пък несигурността е повече от очевидна. Идеите на автора не са никак лоши сами по себе си, но ми напомнят за най-справедливия обществен строй, който е химера!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.