За повишено внимание в кредитирането предупреждава управителят на БНБ Димитър Радев в първото за тази година издание на тримесечния бюлетин на Асоциацията на банките в България (АББ). Радев припомня, че лоши кредити се правят в добри времена. Управлението на кредитния риск е посочено като една от трите теми, които ще бъдат във фокуса на вниманието на банките за 2018 г. от гледна точка на БНБ като регулатор и надзорен орган. Другите две, които са откроени, са намаляването на необслужваните кредити и рентабилността на банките в условията на ниски лихви.
С повишено внимание
Растежът на кредитирането предполага повишено внимание върху кредитния риск, посочва Димитър Радев. По думите му "периодите на кредитна експанзия са и периоди на натрупване на потенциал за бъдеща реализация на кредитен риск и поява на нови активи с проблемно качество". В контекста на очакваното повишение на лихвите в средносроен период Радев посочва въпроса като "особено актуален".
По-активно кредитиране в условия на силна конкуренция е съпроводено обичайно със занижаване на кредитните стандарти и изисквания с цел по-облекчени условия за клиентите и правене на по-големи портфейли. При последващо покачване на лихвите има риск от изпадане в невъзможност на кредитополучатели да обслужват заемите си, както това се случи по време на кризата през 2009-2010 г.
Димитър Радев посочва още, че "постигането на индивидуални цели, свързани с показатели за кредитен растеж или пазарен дял, не трябва да бъде за сметка на адекватното оценяване и управление на кредитния риск".
Необслужваните кредити
По отношение на необслужваните кредити очакванията на централната банка са и през 2018 г. положителните тенденции да продължат. Радев посочва, че по последни надзорни данни към ноември 2017 г. делът им е 11% (при 12.6% към юни 2017 г.). По думите му банките полагат усилия да намаляват необслужваните кредити в балансите си, включително и чрез продажби на портфейли с такива кредити, като по данни на БНБ през 2017 г. в банковата система са продадени кредити на стойност 360 млн. лв. Освен това необслужваните кредити са адекватно покрити с обезценки и капиталов излишък. Но делът им остава над средния в ЕС (около 4-5%).
Управителят на БНБ допуска и възможността за нови сделки в банковия сектор през тази година чрез сливания или придобивания. Той посочва, че инвеститорски интерес към сектора има в резултат на стабилното му състояние и потенциал.
За повишено внимание в кредитирането предупреждава управителят на БНБ Димитър Радев в първото за тази година издание на тримесечния бюлетин на Асоциацията на банките в България (АББ). Радев припомня, че лоши кредити се правят в добри времена. Управлението на кредитния риск е посочено като една от трите теми, които ще бъдат във фокуса на вниманието на банките за 2018 г. от гледна точка на БНБ като регулатор и надзорен орган. Другите две, които са откроени, са намаляването на необслужваните кредити и рентабилността на банките в условията на ниски лихви.
5 коментара
Другарю Радев, а за Мавродиев и Общинска Банка няма ли да кажете две думи? Или за тях удобно не ви питат? И колко ви плати #КОЙ - или с какво ви притиснаха - за да си затворите очите за тези безочливи свинщини?! И вие, и другаря Д. Костов, че и другите...
Реномето на бившия специалист от Световната банка завинаги е опетнено в моите очи. Не може да пускаш офшорни дружества за собственици и да раздаваш мъдри съвети после. Това е абсолютен двоен стандарт. При продажбата на 'Виктория' БНБ ощети българските данъкоплатци, отказвайки офертата на легитимна и известна турска банка, защото "не се предвижда консолидация". Общинска банка консолидация предвижда ли? Подобен двоен стандарт трябва да е подсъдим.
"В контекста на очакваното повишение на лихвите в средносроен период Радев посочва въпроса като "особено актуален".............. .С приемането на еврото българският бизнес ще бъде облекчен за достъп до кредитиране, но краткосрочно, лихвите в левови заеми ще трябва да се покачат, за да се калкулира Валутният Риск. В момента Лихвите по кредитите в лева вече са почти като тези на заемите в евро ..........Доц. Григор Сарийски: Възможно е скоро да видим "депозитен туризъм" За доц. Сарийски е малко необясним този ентусиазъм да се бърза с влизане в еврозоната, при положение че "кой знае каква изгода няма да имаме“. ERM-2, което ще рече Exchange Rate Mechanism, е предвиден за това - да се „успокоят” плаващите валутни курсове, които са използвали държавите. Нищо друго..Известно е, че у нас периодично се появяват гласове за промяна на курса. Казват: „.... сегашният курс вече не отговаря на икономическите условия. Дайте да помислим какво да направим.“
Няма какво да мислим. Тяхната идея е да се направи девалвация и да повторят историята от 1996-а.
Фирмите имат дългове за близо 170 млрд. лв =) =) =) =) и това преди 6 години............ в Момента сигурно е 300млд............. https://offnews.bg/obshtestvo/bsk-firmite-imat-dal gove-za-blizo-170-mlrd-lv-306094.html
Кузман Илиев обясни кой друг освен политическата конюнктура би имал полза отпадането на външния контрол върху българската валута.
alternativa-valutniiat-bord-234905/
„Падането на валутния борд би довело до много сериозни сътресения. Една голяма част от междуфирмената задлъжнялост, потребителските и ипотечните кредити и т.н. са изтеглени и деноминирани в евро, контрактите са свързани с фиксирания курс. Би настанала една много сериозна и драматична ситуация за икономическата калкулация. Някои считат, че голям интерес за падането на валутния борд имат хора, които се надяват задълженията им да се обезценят“, каза водещият на Boom&Bust.
https://www.investor.bg/bloomberg-tv/461/a/ima-li-