Новият брой:
Правителство с ГЕРБ?

Димитър Радев предупреждава банките да кредитират с повишено внимание

Очакванията са необслужваните заеми да продължат да намаляват

Димитър Радев, управител на БНБ
Димитър Радев, управител на БНБ
Димитър Радев, управител на БНБ    ©  Надежда Чипева
Димитър Радев, управител на БНБ    ©  Надежда Чипева
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Към ноември 2017 г. делът делът на необслужваните кредити е 11% по данни на БНБ

За повишено внимание в кредитирането предупреждава управителят на БНБ Димитър Радев в първото за тази година издание на тримесечния бюлетин на Асоциацията на банките в България (АББ). Радев припомня, че лоши кредити се правят в добри времена. Управлението на кредитния риск е посочено като една от трите теми, които ще бъдат във фокуса на вниманието на банките за 2018 г. от гледна точка на БНБ като регулатор и надзорен орган. Другите две, които са откроени, са намаляването на необслужваните кредити и рентабилността на банките в условията на ниски лихви.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    kdo52372883 avatar :-?
    kdo52372883
    • + 6

    Другарю Радев, а за Мавродиев и Общинска Банка няма ли да кажете две думи? Или за тях удобно не ви питат? И колко ви плати #КОЙ - или с какво ви притиснаха - за да си затворите очите за тези безочливи свинщини?! И вие, и другаря Д. Костов, че и другите...

    Нередност?
  • 2
    drilldo avatar :-|
    Георги Георгиев
    • + 3

    Реномето на бившия специалист от Световната банка завинаги е опетнено в моите очи. Не може да пускаш офшорни дружества за собственици и да раздаваш мъдри съвети после. Това е абсолютен двоен стандарт. При продажбата на 'Виктория' БНБ ощети българските данъкоплатци, отказвайки офертата на легитимна и известна турска банка, защото "не се предвижда консолидация". Общинска банка консолидация предвижда ли? Подобен двоен стандарт трябва да е подсъдим.

    Нередност?
  • 3
    pavel_p avatar :-|
    pavel_p
    • + 1

    "В контекста на очакваното повишение на лихвите в средносроен период Радев посочва въпроса като "особено актуален".............. .С приемането на еврото българският бизнес ще бъде облекчен за достъп до кредитиране, но краткосрочно, лихвите в левови заеми ще трябва да се покачат, за да се калкулира Валутният Риск. В момента Лихвите по кредитите в лева вече са почти като тези на заемите в евро ..........Доц. Григор Сарийски: Възможно е скоро да видим "депозитен туризъм" За доц. Сарийски е малко необясним този ентусиазъм да се бърза с влизане в еврозоната, при положение че "кой знае каква изгода няма да имаме“. ERM-2, което ще рече Exchange Rate Mechanism, е предвиден за това - да се „успокоят” плаващите валутни курсове, които са използвали държавите. Нищо друго..Известно е, че у нас периодично се появяват гласове за промяна на курса. Казват: „.... сегашният курс вече не отговаря на икономическите условия. Дайте да помислим какво да направим.“
    Няма какво да мислим. Тяхната идея е да се направи девалвация и да повторят историята от 1996-а.

    Нередност?
  • 4
    pavel_p avatar :-|
    pavel_p
    • - 1
    • + 1

    Фирмите имат дългове за близо 170 млрд. лв =) =) =) =) и това преди 6 години............ в Момента сигурно е 300млд............. https://offnews.bg/obshtestvo/bsk-firmite-imat-dalgove-za-blizo-170-mlrd-lv-306094.html

    Нередност?
  • 5
    pavel_p avatar :-|
    pavel_p
    • + 1

    Кузман Илиев обясни кой друг освен политическата конюнктура би имал полза отпадането на външния контрол върху българската валута.

    „Падането на валутния борд би довело до много сериозни сътресения. Една голяма част от междуфирмената задлъжнялост, потребителските и ипотечните кредити и т.н. са изтеглени и деноминирани в евро, контрактите са свързани с фиксирания курс. Би настанала една много сериозна и драматична ситуация за икономическата калкулация. Някои считат, че голям интерес за падането на валутния борд имат хора, които се надяват задълженията им да се обезценят“, каза водещият на Boom&Bust.
    https://www.investor.bg/bloomberg-tv/461/a/ima-li-alternativa-valutniiat-bord-234905/

    Нередност?
Нов коментар