Fintech компании ще имат достъп до банковите сметки в България
Новата платежна евродиректива беше приета с месец закъснение от парламента
Основните промени в директивата са насочени към установяване на благоприятни условия за развитие на нови технологии във финансовия сектор. Те трябва да позволят платежните услуги да станат по-евтини, по-бързи и да имат възможност за повече аналитичност, която да помага на клиентите по-добре да управляват парите си.
Създаването на един нов пазар
До момента единствено банките имат достъп до информацията от банковите сметки на своите клиенти и могат да разполагат с нея. Според разпоредбите на PSD2 обаче клиентите ще имат право да "търгуват" с тази информация, като например я споделят с трети компании, които в замяна ще им предлагат по-евтини платежни услуги или отстъпки при пазаруване.
С новите правила се въвеждат два нови типа субекти, които могат да извършват платежни услуги. Едните са компании, които ще имат достъп до информация от банковите сметки. Те ще могат да анализират навиците на спестяване и харчене на своите клиенти и да им препоръчват как да оптимизират бюджетите си. Другият тип са компании, които ще могат да инициират плащания. Например, ако в момента потребител иска да направи евтин междуграничен превод с Transferwise, трябва първо да прехвърли пари към тях, които след това се превеждат в чужбина. С новите правила Transferwise ще има право да разработи продукт, който директно се свързва с банковата сметка на клиента и нарежда плащане вместо него. Тези компании могат да бъдат от fintech сектора или други банкови институции.
Контрол
Достъпът до банковите сметки ще става единствено при изрично разрешение от страна на клиентите. Освен това БНБ ще лицензира платежните институции, които искат да извършват подобни услуги, и ще поддържа публични регистри за доставчиците на услуги по предоставяне на информация за сметка. В закона са записани и редица капиталови изисквания за подобни дружества.
Според наблюдатели на бранша подобни услуги и технологии по-скоро ще навлизат в България отвън, тъй като местният пазар е прекалено малък и прекалено традиционен, за да се оправдаят инвестиции в подобни разработки. По данни на Евростат през 2017 г. едва 5% от българите са ползвали интернет банкиране.
Към момента сред българските банки Сосиете женерал Експресбанк предлага продукт, който се възползва от разпоредбите на обновената платежна директива. Това е BankHub, който е наличен за използващите smart пакет за онлайн банкиране на банката. Продуктът позволява в една сметка да се агрегира информация от различни финансови институции. Той обаче не позволява нареждане на разплащания, а е само с информационна цел.
Още по темата
Банките и fintech компаниите може да са партньори
Около това се обединиха представители на компании от финансовия и технологичния сектор и банки по време на първата годишна Fintech Summit, организирана от "Капитал"
31 май 2018Fintech проектите в България се нуждаят от финансиране и подкрепа от банките
Размерът на страната е оптимален, за да може да е пилотна за тестване на нови технологии, сметят представители на fintech сектора
30 май 2018Лекторите на Fintech Summit: Норвежкото решение на Даниел Дьодерлайн
Основателят и главен изпълнителен директор на платформата за мобилни плащания Auka ще участва в конференцията на "Капитал"
14 май 2018България е на първо място по брой на fintech компаниите в ЦИЕ
Проучване на Unicredit в страната показва, че са регистрирани 70 финансови технологични компании
9 май 2018Как ще се развиват мобилното банкиране и физическите клонове на банките в България
25 апр 2018Големите банки са под натиск от технологичните компании
Традиционните финансови институции все още са критикувани, че твърде бавно реагират на пазарните промени
4 апр 2018Royal Bank of Scotland отчита печалба за пръв път от 10 години
Финансовата институция има да решава правни спорове в САЩ
26 фев 2018Малко над 10% от българските банки ще търсят партньорство с fintech компании
Около 40% от тях изпитват загриженост за влиянието на новата платежна директива, показва проучване на норвежката компания Auka
12 фев 2018Начините, по които се харчи и спестява, се променят, а макар и бавно - и тук
28 дек 2017
Банката смята да покрие недостига след проверката на ЕЦБ със свеж капитал и конвертиране на дълг в акции
13 дек 2019, 2115 прочитания

Американската банка ще използва изкуствен интелект, за да разшири бизнеса си
10 дек 2019, 2044 прочитания
14 дек 2019, 1727 прочитания
14 дек 2019, 1629 прочитания
14 дек 2019, 1237 прочитания
14 дек 2019, 1127 прочитания
14 дек 2019, 1106 прочитания
Компаниите трябва да са от земеделието, производството, транспорта и логистиката