Втори опит за милиард от сделки за портфейли лоши заеми
Месеци след първата рекордна за пазара сделка, се подготвя втора, с още по-голям обем от просрочени банкови вземания
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Темата накратко
- Банките ще продадат портфейли с лоши кредити за 1-1.5 млрд. лв. през тази година- Причините са регулаторният натиск, нов счетоводен стандарт и добрата кондиция на колекторите
- Сред очакваните рекорди е сделка за 250 млн. евро на Уникредит Булбанк
Банките, а и всички компании, не обичат да виждат думата лош до името си и това е разбираемо. Едва ли само това беше пречка дълги години от началото на кризата пазарът на необслужвани кредити да не се развива, но със сигурност влияеше той да не е особено в светлината на прожекторите. С оздравяването на икономиката и узряването на банкерите за идеята, че разчистването на балансите само по себе си е добро, това постепенно се промени. През 2016 г. обемите продадени вземания се удвоиха до над 900 млн. лв., за което повлия подготовката на сектора за стрес тестовете. Това повиши очакванията за 2017 г., но с подобряването на пазара на труда и кредитирането част от банките решиха, че могат да се справят на собствени мускули, поради което сумата на продадените портфейли остана под 800 млн. лв. През тази обаче прогнозите са пазарът да е коренно различен и да достигне нови рекорди.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Много интересна статия.
Имам само един въпрос ако дългът се прехвърли към колекторска фирма, тя има ли право да променя условията(напр. да качи лихвата) и как това прехвърляне на кредитите влиае на длъжника.
Бих се радвал и на линкове с информация.
Благодаря.
До коментар [#1] от "stw15507065":
Без съгласието на двете на страни не може да има изменение на първоначалните договорни взаимоотношения.
При просрочените кредити, разходите се натрупват от просрочената лихва и главница, които в повечето случай се начисляват на месечна база с натрупване на предходен дълг, но не винаги.
По този начин, едно задължение от 1000лв. бързо може да набъбне на няколко хиляди.
За пореден път налагате имплицитно погрешното мнение, че има някаква тенденция за продаване на необслужвани кредити към колекторски компании.
Очевидно и двете вълни, в които това се случи, са реакция на външни стимули - единия беше банковия кризисен тест, другия е новата регулация.
Тезата, че банките органично са узрели за идеята да продават лошите си дългове на безценица е пълна глупост. Най-малкото в резултат на това се отчитат огромни загуби.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.