И тази година ще има банкови дивиденти
Само изплатеният от двете най-големи кредитни институции е малко над половин милиард лева
Цялата печалба за миналата година са изплатили на акционерите си Уникредит Булбанк и Банка ДСК, чиито общи събрания вече минаха. Сред другите по-големи банки Пощенска и Сосиете женерал Експресбанк предвиждат да изплатят като дивидент част от миналогодишния си финансов резултат, а ПИБ и ЦКБ, които са с българска собственост, предвиждат да заделят печалбата в капитала.
Дивиденти или не
Дивидентната политика на банките в последните няколко години се променя, след като известно време в периода на кризата не разпределяха дивиденти, за да трупат капитал и буфери за непредвидени ситуации и лоши кредити. По-големите банки, които работят и с по-високи капиталови показатели, имат възможност да разпределят дивиденти след края на кризата, като собствениците им прилагат досега различни стратегии, в някои случаи по-консервативен подход с по-малки, но увеличаващи се всяка година стъпки.
За 2017 г. на практика може да се получи отново известен застой в политиката на изплащане на дивиденти предвид новите регулаторни изисквания, които се прилагат от началото на годината, и най-вече новия международен стандарт за финансово отчитане 9. Той изисква начисляване на провизии и за обслужвани кредити според риска им. Това директно влияе върху капитала на банките.
Освен това от тази година за 11 банки, определени от БНБ според съответни критерии, има и нов буфер за системно значими институции. Тези изисквания ангажират допълнителен капитал, който се осигурява с печалбата.
Кой колко
В целия сектор, чиято печалба за миналата година беше близо 1.1 млрд. лв., само дивидентът, раздаден от двете най-големи банки, е малко над половин милиард лева (560.7 млн. лв.). И тази година най-голям дивидент дава Уникредит Булбанк, което е логично. Банката, както и за 2016 г., разпредели цялата си миналогодишна нетна печалба в размер на 297.7 млн. лв. За 2015 г. решението беше за половината от печалбата, а за 2014 г. - една трета.
Уникредит Булбанк може да си позволи да изплати цялата си печалба като дивидент на собственика си, тъй като има собствен капитал към края на миналата година в размер на почти 2.9 млрд. лв.
Банка ДСК е другата голяма банка, която също и тази година изплаща цялата миналогодишна печалба на собственика си – унгарската OTP. На общото й събрание в края на март е взето решението за изплащане на дивидент в размер на малко над 263 млн. лв. Към нетната печалба за 2017 г. от 262.024 млн. лв. банката прибавя и малко над 1 млн. лв. неразпределени печалби от минали години. Такава е практиката й в последните години. По неофициална информация OTP е един от основните кандидати, проучващи Сосиете женерал Експресбанк за покупка.
Други две банки, които предвиждат да разпределят дивидент, са Пощенска банка и Сосиете женерал Експресбанк. Както и предходната година, така и сега и двете институции няма да изплатят цялата печалба, а само част от нея. Остатъкът ще бъде заделен в капитала им. Пощенска банка - по предложение в дневния ред за общото й събрание, насрочено за 25 юни, предвижда да изплати на гръцкия си собственик близо 43% от печалбата си – 58.7 млн. лв. Цялата нетна печалба за миналата година е 136.9 млн. лв. Останалата нетна печалба в размер на 78.2 млн. лв. (остатъкът от нетната печалба за миналата година в размер на 77 590 427 + преоценъчни резерви за 2017 г. в размер на 652 750 лв.) ще бъде включена в капитала на банката като допълнителни резерви.
В проекта за решение на Сосиете женерал Експресбанк предложението е също за разпределяне на дивидент на част от печалбата за миналата година – 42.8 млн. лв. Цялата печалба на банката е 106. 7 млн. лв. Остатъкът на сумата (малко над 63.9 млн. лв.) се предлага да бъде отнесен в увеличение на други допълнителни резерви.
Печалбата в капитала
За 21 юни е планирано общото събрание на ПИБ, като предложението е цялата й печалба за 2017 г. да се капитализира. В дневния ред има и точка, предвиждаща да се вземе решение и печалбата за 2018 г. да не се изплаща като дивидент и да не се правят други отчисления от нея с цел включването й в базовия собствен капитал от първи ред. Миналата година през май от ПИБ обявиха, че ще търсят стратегически инвеститор/и в банката, като до момента няма обявен резултат в това отношение. ПИБ, както и Инвестбанк поеха изричен ангажимент след стрес тестовете през 2016 г. да капитализират печалби, като ПИБ от началото на съществуването си не е разпределяла дивидент.
ЦКБ също предвижда да не дава дивидент и за 2017 г., както направи това и за 2016 г. Общото й събрание, на което е предвидено да се вземе това решение, предстои да се проведе на 27 юни., като предложението е за отнасяне на печалбата във фонд "Резервен".
Още по темата
Уникредит Булбанк ще изплати рекордните 430 млн. лв. дивидент
На предстоящото общо събрание през април очаквано ще се гласува и преместването на Левон Хампарцумян в надзорния съвет
12 мар 2019Печалбата на банките намалява, но ипотеките растат
Запазват се и другите тенденции в сектора – свива се нетния лихвен доход, увеличават се приходи от такси и комисиони и има по-ниски разходи за обезценки
3 юни 2018Гръцката Piraeus Bank продава 1.45 млрд. евро лоши заеми на Bain Capital
Очаква се така кредитната институция да подобри капиталовата си стабилност
31 май 2018Рекорден интерес на студентите за работа във водещите световни банки
Банките са популярен избор сред завършващите престижни университети
31 май 2018Когато двигателите за печалба спират
Кредитирането се ускорява, но това се случва при ниски лихви и не води до увеличение в основния доход на банките
4 май 2018Уникредит Булбанк изплаща цялата печалба като дивидент
За миналата година на акционерите ще бъдат разпределени близо 300 млн. лв.
11 апр 2018Изплатените от банките дивиденти тази година минаха 1 млрд. лв.
Това е почти 80% от цялата печалба в сектора за 2016 г.
13 дек 2017Банките разпределят по-големи дивиденти от миналогодишните
Собствениците на шест банки са гласували общо 883.3 млн. лв. дивидент
26 юни 2017Банките разпределят повече дивиденти за 2015 г.
Преди края на проверките на БНБ пет институции са гласували 566 млн. лв., част от които под условие
14 юли 2016
Според финансовия министър тазгодишната проверка в банковия сектор е върнала доверието на европейските институции
7 дек 2019, 2858 прочитания

Финансовите институции преоформят операциите си в САЩ след промени в регулациите на Федералния резерв
5 дек 2019, 1032 прочитания
7 дек 2019, 2858 прочитания
7 дек 2019, 2426 прочитания
7 дек 2019, 1325 прочитания
7 дек 2019, 1236 прочитания
7 дек 2019, 1082 прочитания
При депозитите все още има намаление на доходността до кръглата нула