Първият в България дигитален портфейл, който създава виртуално копие на платежни карти, вече може да се използва в страната. Приложението, което се казва Phyre, позволява картодържателите да дигитализират разплащателни карти на смартфона си независимо от техния издател. Така те могат да плащат на безконтактни ПОС терминали в търговските обекти чрез активиране на приложението и доближаване на смартфона си. За да работи Phyre, е необходимо телефонът да поддържа функцията NFC (near field communication).
Има ли други функции
Phyre позволява също така дигитализирането и на стандартни карти за лоялност, които се активират чрез сканиране на баркод. По този начин потребителите ще могат да съхраняват всичките си карти – било те платежни или за лоялност - във виртуален вид на телефона си. Третата функция на приложението е да позволява различните му потребители да си изпращат пари в реално време. Приложението ще е безплатно за първите 12 месеца на регистрацията, след което ще има месечна такса от 1 евро, както и такса от 1.25% при плащане във валута, различна от тази на картата. Предстои да бъде добавена и функция за оторизиране на транзакциите чрез пръстов отпечатък.
Кой го прави
Приложението е разработено от българската fintech компания Paynetics в сътрудничество с картовия оператор Mastercard. То използва услугата Mastercard Digital Enablement Service, с която се защитава номерът на картата и се гарантира сигурност на транзакциите.
"Приложението Phyre е уникален продукт не само за потребителите, но и за разплащателната индустрия като цяло. Не съществува друг дигитален портфейл в Европа, който да предлага токенизация на разплащателните карти в комбинация с редица други функции. Благодарение на паневропейския си лиценз Phyre има всички шансове да се превърне в предпочитания дигитален портфейл не само за българските, но и за много други потребители в Европа. И това ще бъде следващото доказателство за лидерската позиция на българската финтех и стартъп екосистема", коментира Ваня Манова, мениджър за България и Македония, Mastercard.
"Целта ни е да предоставим платежни услуги от съвсем ново поколение и да превърнем Phyre в първия избор на потребителите в България, а и в Европа. Стартираме с дигитализиране на банкови карти и карти за лоялност, както и безплатни и мигновени преводи между потребителите, което покрива ежедневните нужди на потребителите. В бъдеще целим с phyre да може да платите абсолютно всичко: билети за градски транспорт, паркинг. Създаването на профил във phyre е безплатно, отнема минути и веднага може да получавате пари и да плащате с телефона си, наистина е много лесно", заяви Константин Джелебов, изпълнителен директор на компанията.
У нас само Първа инвестиционна банка позволява дигитализация на платежни карти през мобилното си приложение и с телефони, които поддържат NFC. Тя въведе функцията през 2016 г. отново в сътрудничество с Mastercard и към момента не е последвана от друга местна банка.
Първият в България дигитален портфейл, който създава виртуално копие на платежни карти, вече може да се използва в страната. Приложението, което се казва Phyre, позволява картодържателите да дигитализират разплащателни карти на смартфона си независимо от техния издател. Така те могат да плащат на безконтактни ПОС терминали в търговските обекти чрез активиране на приложението и доближаване на смартфона си. За да работи Phyre, е необходимо телефонът да поддържа функцията NFC (near field communication).
10 коментара
хм... и с кво туй револуцьонно аппче е по-различно от apple pay...?
наверно щот за сека транзакция има такса от €1+1.25%... :)
Здравейте,
Няма такова нещо като 1 евро + % за всяка транзакция. Транзакциите с phyre (на ПОС или при ипращане на пари на приятели) са без такси.
Приложението няма и месечна такса за първата година. Ако продължавате да го ползвате след 12 месеца, на 13-ия месец ще започнете да бъдете таксуван с 1 евро (2 лева) на месец.
Таксата от 1,25% е при превалутиране от една валута в друга.
Надявам се тази информация да Ви е полезна!
До коментар [#1] от "tucker case":
Аз не знам някоя българска банка, която да работи с апълпей, ама на теб щом ти е толко весело, сигурно имаш друга информация. Желая ти Оспех :)
тъйде... доде банките ви са като лисици в кокошарник... и цицат такси и глоби за щело и нещело без даже да си помръднат пръста... от къв зор да предлагат нещо повече от минимални услуги на надути цени... :)
затуй наместо епалпей и гугелпей има аппчета за по два кинта на месец...
До коментар [#4] от "tucker case":
И една мастъркард издадена към сметка от БГ банка с месечна такса обслужване и др. подобни.
Apple Pay в България?
До коментар [#1] от "
tucker case
":
И една мастъркард издадена към сметка от БГ банка с месечна такса обслужване и др. подобни.
Galindimov - Тази информация не отговаря на истината. Както пише по-горе, приложението няма месечна такса обслужване и "др. подобни" за първите 12 месеца (1 година), в която го ползвате активно. Таксата от 2 лева (1 евро) започва да се начислява от 13-тия месец, в който използвате приложението. Предполагам, че именно тази прозрачност отличава това приложение от традиционните начини за разплащане.
Това приложение за iOS не предлага опция за дигитален портфейл - удобно премълчано и тази статия все повече заприличва на реклама, но без това да е обозначено по никакъв начин...
До коментар [#8] от "makaveli":
хахаха... сега го погледнах... то верно било само за лоялти карти, не за кредитини... нема банки нема транзакции, ми брои колко безплатни кафета си натрупал у страбъкс и у коя икея кюфтенцата са с намление... :)
ебре гъзета, ашкулсун!
До коментар [#9] от "
tucker case
":
Типично по български един да направи нещо читаво и веднага се появи някой разбирач да го наплюе...
Използвам приложението успешно на андроид телефон напълно безплатно от няколко месеца. Радва ме факта, че е създадено от Българи в България. Вярвам, че phyre има шансове да пробие на европейския пазар преди applepay и alichatpay, докато Бай Ганьо продължава да сумти недоволно и завистливо, защото виж ама как така някой, който не е от silicon valley прави нещо работещо и полезно...
Успех на екипа зад Phyre! А всеки който се съмнява и не издържа да хули, нека първо да разбере и да опита този app, преди да си прави прибързани заключения...