Как цената на живота скочи двойно
Застрахователният сектор е ударен сериозно от решение на ВКС, разширяващо кръга на лицата, които имат право на компенсации при смърт на близък
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Темата накратко
- ВКС реши, че правото на обезщетение при смърт вече обхваща братята и сестрите, баби, дядовци и внуци.- Промяната бе нужна, предвид архаичните норми досега.
- Засегнати са застрахователите, които трябва да намерят между 0.8 и 1.3 млрд. лв. за компенсации.
- За да не поскъпне двойно "Гражданската отговорност", ще се търси помощ от парламента
Цената на задължителната за автомобилистите застраховка "Гражданска отговорност" отдавна е като част от социалната политика на държавата. За всички е ясно, че тя не е достатъчна да покрие рисковете, но никой не смее да посегне на най-свидното - колата. И така с леко надзорно притваряне на очи ситуацията се запазва от години, а застрахователите покриват загубите по тази полица с печалбите по други - най-вече Каско.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
18 коментара
Ех, колко мъчно ми стана за застрахователите. Разбира се, че кръгът на пострадалите е по-широк от настоящо установения. Да не говорим, че предложените 40000 евро обещетение са абсурдно малко и се чудят как да не плащат.
Изненадващо добро, аргументирано и полезно четиво. Благодаря.
От днес шоково поскъпва застраховката Гражданска отговорност, а размерът на обезщетенията остава същия. Разбира се, обяснявах си всичко с алчността на застрахователите, но сега научих за леко смущаващото за мен тълкувание на ВКС за правото за обезщетение и на "емоционално свързани" с пострадалия лица.
Ами тогава и съседката Мара, с която Гошо не се поздравява от години може да търси обезщетение, ако той пострада, защото си го мрази, демек са си "емоционално свързани". В решението на съдиите от ВКС не е упоменато, че емоциите трябва да са само положителни, нали?
До коментар [#2] от "D-r D":
Глупости! Емоционално свързани касае предимно хора живеещи на семейни начала, което не е като да не може да се установи от съда и се установява! Упражнявайте си риторика с нещо по-смислено!
До коментар [#3] от "crusible":
Не смятах да ви отговарям.
Правя го по две причини:
1. Професионално се занимавам с възможностите за контрола над агресията и в този смисъл бих ви помолил да потърсите компетентна помощ, докато не е станало късно;
2. Непрофесионално плащам няколко задължителни ГО и наблюденията ми са, че от година на година те стават все по-непосилни, защото логично масата на обезщетенията върви нагоре. Оттук разсъждавам с няколко посоки:
а) отсъства всякакъв реален контрол върху пътното движение, което е оставено на самотек и полицията само констатира ПТП и трупове;
б) това поражда чувството за безнаказаност у масата водачи и безумията на пътя растат в геометрична прогресия;
в) държавата всъщност е емигрирала от отговорностите си и оставя регулацията на "пазара" - да се оправят застрахователите. Те, "за да се оправят", правят картел и непрекъснато вдигат премиите на ГО, без това да се отразява на нивото на изплащаните тавани на обезщетенията при настъпила щета. Всъщност от това държавата косвено и печели, защото прибира като данък по 2% от цената всяка застраховка - здравна, имотна, каско, живот - и колкото е по-висока базата, толкова приходите в бюджета са повече;
г) увеличаването кръга на потенциалните ищци работи в тази насока. Не съм юрист, но понятието "трайна и дълбока емоционална връзка" в тълкувателно решение на ВКС, което не е изрично конкретизирано в текста на решението, може да доведе и до парадокса адвокат да зеведе иск от куче, което е живяло години със загинал в ПТП и има с него "трайна и дълбока емоционална връзка".
Разбира се, това е безумие, но пътят към него е разчистен...
И не забравяйте да потърсите помощ.
До коментар [#3] от "crusible":
Това със "съжителството на семейни начала" е положение още от 1961 г. Много подробно в статията е обяснено развитието:
"До този момент имащите право на компенсация са само съпрузи, родителите и децата на загиналия, както и този, с когото е живял на с е м е й н и н а ч а л а. Периметърът е очертан по социалистическо време през 1961 г. от Пленум на действалия тогава Върховен съд.
След двегодишни разисквания и едно особено мнение в края на юни тази година трите колегии на Върховния касационен съд (ВКС) - наказателна, гражданска и търговска - излизат с общо решение, което разширява първоначалния кръг на имащите право на обезщетение с вече изброените лица. Нещо повече: освен тях, за компенсация могат да претендират и хората, с които преди смъртта си починалият е създал т р а й н а и д ъ л б о к а е м о ц и о н а л н а в р ъ з к а."
От всичко написано следва, че "т р а й н а и д ъ л б о к а е м о ц и о н а л н а в р ъ з к а" е понятие, което допуска смисъл различен от този на "съжителството на семейни начала". И вкарва лек тълкувателен хаос.
В този смисъл примерът на Д-р Д с домашния любимец е симпатичен и намек за абсурдите, които предстоят. Да не пропускаме от внимание факта, че Иван Вазов в битността си на мирови съдия в Берковица е съдил и осъдил...куче :-)
Хората карат без книжка, те ще им искат Гражданска отговорност.
До коментар [#4] от "D-r D":
ОК, прибързах с резкия си коментар по отношение на "емоционалната връзка". Както казваме в наше село - сори.
Нещо дължа ли ти за диагнозата?
До коментар [#7] от "crusible":
Благодаря за отговора. Събитие е да срещнеш човек, който има сили да се извини. Надявам се, че и аз от своя страна не съм ви засегнал.
До коментар [#8] от "D-r D":
Всичко е ок от моя страна! Действително, няма как да сме сигурни, че няма да има куриозни случай с новите регулации, като тези, които посочвате. Остава да видим. В крайна сметка обаче, решението на ВКС обслужва по-скоро обществения интерес. Мисля си, че ако ГО се повиши, това ще направи още по наложително въвеждането на бонус-малус системата.
До коментар [#9] от "crusible":
Пак да кажа, че не съм експерт в застраховането, но тъй като плащам с всяка следваща година все повече пари по задължение, все по-силно се интересувам от смисъла на това действие. И не го намирам.
Пък и:
1. Застрахователите не са доволни от размера на премиите по ГО и се картелират, за да ги вдигат всяка годинас по малко на по 2-3 пъти;
2. Пострадалите при злополуки са недоволни от размера на обезщетенията и адвокати и НПО-та натискат за "европейски" размери на обезщетенията.
И застраховките растат без да удовлетворяват и двете страни. То по тая логика таван няма да има...
Баща ми е с 230 лв. пенсия. Онзи ден платих ГО за малкия му стар опел - 245 лв. Какви "европейски" застраховки, какви "европейски" обезщетения?
Системата "бонус - малус" е закачка. Няма практическа опция при наработеща държава 2-3 бази данни да се свържат и да заработят ефективно. Най-малкото, защото някой трябва да вкарва актуална информация в тези бази данни. МВР-то ли?
И последно - племенникът ми има професионална книжка от 18-годишен от средното училище. За 10 г. оттогава е обиколил Европа десетина пъти, но тук го водят млад шофьор, защото няма навършени 30 г. Това била рискова възраст и му искат зверски пари за ГО. Никой не гледа нито бонус-а, нито малус-а.
Умрела работа.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.