БНБ засили предупрежденията си за рисковете пред банките
Регулаторът за пръв път изтъкна като опасност резултатите от предстоящата проверка на ЕЦБ и интерпретациите им


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Българска народна банка (БНБ), която от повече от година започна да алармира за рисковете от ускоряващото се кредитиране, допълнително подсили предупредителния тон. В редовното си издание "Банките в България" за третото тримесечие на 2018 г. институцията е удвоила обема на секцията, посветена на рисковия профил на системата, като е разписала много по-детайлно досега посочваните от нея рискове, както и нови такива.
БНБ буквално подчертава заформящия се цикличен риск вследствие на кредитната активизация като пасажите, където той е описан, са изведени в болд и италик. По същия начин изпъкват препоръките на регулатора към банките, както и предприетите от него действия за увеличаване на антицикличния буфер. Нов момент е и, че БНБ вижда риск от предстоящите преглед на качеството на активите и стрес тест на системата, провеждани от ЕЦБ.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Проблем може да имат Инвестбанк и евентуално ПИБ, но при другите едва ли, предвид резултатите от стрес тестовете преди 2-3 години.
"Това може да се чете като предупреждение, че може да последва масирани тегления от клиенти, при НЕГАТИВНИ резултати от вече течащите AQR и стрес тестове в Българските банки, които са част от процедурата за влизане на България в Банковия съюз на ЕС и валутния механизъм ERM II..."
България може да се присъедини към еврозоната най-рано през 2022 г., заяви в Рига заместник-председателят на Европейската комисия..
Ако всичко е наред с прегледа на активите в банковата система на България, страната може да се присъедини към ERM II в средата на тази година-2019г. След това трябва да минат поне три години, за да се стигне до приемане на еврото. Първите две са за покриване на Маахстрихтските критерии, а следващата година за оценка на постигнатите резултати и подготвителни дейности.
Сред най-важните Критерий /условия за влизането в Еврозоната са стабилен валутен курс и изискване за реална конвергенция, което включва сближаване на структурата на Българската икономиката с тази на еврозоната.
Поне две години кандидатът трябва без особени сътресения да се справи с тази задача, преди да се премине към въвеждане на еврото.
Фактът, че България едностранно е обвързала лева с еврото, не променя с нищо този срок. България не покрива критерия за стабилен валутен курс. Бойко Борисов уточни, че България е изпълнила почти всички критерии за влизане в еврозоната, с изключение на един-стабилен валутен курс, който обаче бил неизпълним в условия на валутен борд.
България е изправена пред загуба на конкурентноспособност, а за да станете конкурентноспособна един от тези инструменти е да обезцените валутата си......
Ето Convergence Reportа 2018: https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/economy -finance/ip078_en.pdf
Ето План за действие на Правителството за присъединяване към ERM II:
http://www.minfin.bg/bg/1291
Все още БНБ пренебрегва, че банките понасят щети от неправилността за държавно подпомагане на икономическия прогрес без съпътстваща защита срещу щети от ползване на парите.
При наличната държавна грешка всяка банка е с подсигуряван банкрут.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.