Дайте парите, пък ще му мислим
Борсовата мания по SPAC в САЩ за някои е инвестиционна възможност, а за други - още един индикатор за балон на пазара


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- От началото на годината в САЩ 70% от набрания капитал при IPO е от компании без никаква дейност.
- Това са SPAC - своеобразни фондове, създадени единствено с цел да търсят изгодна сделка за сливане с непублична компания.
- Все повече технологични компании приемат такива сделки заради тромавите процедури по излизане на борсата, но инвеститорите трябва да внимават за рисковете.
Дори да не разбирате особено от финанси, сигурно сте чували за първично публично предлагане, или IPO. Една компания решава да излезе на борсата и да набере капитал от инвеститори. Тя изготвя един дебел документ, кръстен проспект, където разказва с какво се занимава, кой я притежава и управлява и какви са ѝ резултатите досега. Той минава през одобрение от регулатор и след това, който вижда добра перспектива, може да си купи акции. Естествено има рискове да загуби и нещата да не се развият добре, но бизнесът и рисковете са описани и оповестени.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Моля, ескперт да сподели каква е разликата между SPAC и АДСИЦ?
Има ли български еквивалент или подобие?
Възможни ли са подобни компнаии и на капиталовия пазар в България?
До коментар [#1] от "Никола Станчев":
В България АДСИЦ са ограничени по закон да инвестират набраните средства само в имоти или вземания (едното от двете, за което са създадени). Те трудно могат да се използват като инструмент за сливания, така че не са аналог на SPAC.
Реално няма точен аналог на БФБ. Преди години имаше серия компании без дейност, които се костваха, макар и без да наберат капитал. Някои от тях бяха използвани като инструмент за ускорено излизане на борсата чрез сливане, но това не е точно същото. Най-фрапантния пример беше "Уелкъм холдинга", което се превърна в "Кепитъл консепт лимитид" - компанията на Стивън Ло, която трябваше да строи гигантски увеселителен комплекс край Мусачево. Но може би не е голям повод за гордост:
https://www.capital.bg/biznes/kompanii/2020/11/06/4135640_borsovata_mashina_za_pasporti/
До коментар [#2] от "Николай Стоянов":
Здравейте,
Много Ви благодаря за отговора и за примера.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.