К10 Ефективност и рентабилност: Кризисно преполовяване
През 2020 г. печалбата се сви с над 50%, а 2021 г. ще покаже дали банкерите са подходили в кризата достатъчно консервативно


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
815 млн. лв. печалба не звучи чак толкова лошо, особено като за пандемия и рекордно дълбока рецесия през миналата година. Ако се приложи класическият журналистически трик, това ще рече, че българските банки са печелили по 1550 лв., или повече от една средна месечна работна заплата, през всяка минута от 2020 г. И това първосигнално често предизвиква гневни реакции.
Естествено реалният анализ на рентабилността на банките не е толкова прост. Спадът на печалбата спрямо 2019 г. от над 50% наистина е драстичен. Той е движен по всички основни линии и на приходи, и на разходи за банките. Лихвените маржове продължиха да изтъняват, приходите от такси се свиха заради потисната активност, регулаторни промени и конкуренция от небанкови компании. Ръстът на кредитирането се забави. А същевременно административните разходи продължават да растат - въпреки кризата заплатите в страната се покачваха през цялата 2020 г. с около 8% на годишна база. Във финансовия сектор това дори се случваше с по-лек темп, но все пак разходите за труд на банките се повишават с около 4%.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове