ДаллБогг: Пенсия
Стартът от нулата на новия десети лицензиран играч на вече разпределения осигурителен пазар няма да е лесен


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- КФН разреши на десети играч да навлезе на пенсионния пазар в България.
- Новакът в сектора е собственост на едноименния застраховател "ДаллБогг: Живот и здраве", контролиран от Тихомир Каменов, който е по-известен с фармацевтичния си бизнес.
- Стартът от нулата, когато вече започва изплащането на пенсии, ще е труден, както и завземането на дял на вече разпределения пазар.
Азбучно правило в бизнеса е, че ако стъпиш пръв на някой пазар, имаш огромно предимство. Това важи с особена сила при българското пенсионно осигуряване. Последният играч, получил лиценз и започнал дейност през далечната 2008 г., е Пенсионноосигурителен институт. И 13 години по-късно той си остава джудже с около 1% от управляваните в сектора 18 млрд. лв. активи. А сумарно с другите две дружества, които не съществуват от самата зора на частните фондове, трите държат едва 5% дял.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Разказано по малко по-различен начин:
Болницата в Ямбол е построена като е усвоена част от тротоара на булеварда, на който се намира (добре, че не са взели и от платното за автомобили). Тази кардиологични болници се прочуха със скъпозаплащаните импланти, които понякога уж слагат.
Цитат:
"Един от най-следените борсови коефициенти - цена към печалба (PE), гони 2000 пъти при обичайни нива в сектора около 40-50, и то за гиганти, инвестиращи в изследвания и оригинални лекарства Ако се гледа на база отчетената за първо тримесечие на 2021 г. 3 млн. лв. печалба, за 12 месеца назад PE пак би било над 700."
Когато говорим за обичайни нива е по-разумно да посочим 20 -30 (една друга компания търгувана на БФБ, генерираща печалба в размер на милиони и редовно изплащаща дивидент на акционерите е с коефициент цена/печалба 18,39 от 11.06. 2021г.). При 50 вече говорим за балонизиране, а при 2000 вече балона трябва да се е спукал. На БФБ има и други подобни дружества с големи коефициенти, но няма санкции от КФН.
Привличането на клиенти, 95 % от които са без финансова грамотност, явно ще стане по агресивен начин, наложен на българския пенсионен пазар в последните години (подобно на банковите клиенти на една голяма унгарска група или на една българска, където ако не стане със съгласие става със сила. Тук може би агресивния начин ще бъде приложен както към набирането на пациенти за споменатите в материала болници.
Придобиването на НН от белгийската КБС в началото на годината все още не е завършило физически, т.е не е прехвърлен пенсионния портфейл към новите собственици, което според мен след като завърши ще окаже влияние в разпределението на пазарните дялове на пенсионните фондове, но в средносрочен план, тъй като КБС освен ДЗИ притежава в България една голяма банка, с клиенти от почти всички сектори.
КФН отдавна е политизирана и често се случва да си затваря очите за нередности на пазарите, които би трябвало да контролира и регулира, в зависимост от близостта на собствениците с управляващата политическа разбойническа група ( може би като с КТБ или с Компанията на пилето).
Не препоръчвам на база написаното по-горе от мен да се вземат каквито и да е инвестиционни решения.
При тия доходности и най-вече такси, как да имам интерес към пенсионните ни фондове? Набиваш директно в индексен фонд и си свиркаш.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.