След одита загубата на ББР за 2020 г. набъбва повече от двойно до 231 млн. лв.
Държавната банка все пак е обезценила дела си в ПИБ по борсова цена с 86.5 млн. лв. надолу
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Като крайно Българска банка за развитие приключва 2020 г. с 231 млн. лв. загуба вместо със 104.6 млн. лв. както беше декларирала в края на февруари в надзорните си данни към БНБ. Това става ясно от публикувания в Търговския регистър одитиран отчет на кредитната институция, който е изготвен и подписан от новото й ръководство и заверен от "Делойт" и "Грант Торнтън".
То вече беше декларирало, че отпусканите огромни кредити от 2017 г. насам, които станаха обект на особен интерес от предходния служебен икономически министър Кирил Петков, ще се нуждаят от мащабни провизии, които ще донесат 250 млн. лв. загуби за 2020 и 2021 г. Затова и признаването на голяма част от проблемите още в отчета за предходната година не е толкова изненадващо, но поставя сериозни въпроси за напълно различната оценка на риска от предишните мениджъри на държавната банка.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Предоставянето на левове за ползване със срок за връщане е полезно, ала е с възможни щети.
Република България е без необходима защита срещу щети от предоставени левове за ползване със срок за връщане. Българските банки са жертви на грешен паричен метод. Правителството е с подсигуряван политическия провал.
Банките понасят щети от злокобната парична процедура и търсят подходи за спасение от банкрут.
Мнозина са с реално съгласие със запазване на злокобната парична грешка, ала са недоволни от създаваните щети.
За постигане на устойчиво развитие на българските банки е потребен (с необходима защита срещу щети) подобрен паричен метод за предоставени левове за ползване със срок за връщане.
Основните ситуации за българските банки са две:
Първа: Без необходима защита срещу щети от предоставени левове за ползване със срок за връщане се причиняват вреди на българските банки.
Втора: С необходима защита срещу щети от предоставени левове за ползване със срок за връщане е създадена предпоставка за устойчиво развитие на българските банки.
Всъщност всичко това се държи на счетоводни записи по един или друг начин. Други одитори биха стигнали и до други цифри.
С този мениджмънт скоро няма и да са на печалба
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.