Има ли балон в жилищното кредитиране - спокойствието на банкерите срещу опасенията на регулатора

Инфлацията, ниските лихви и растящите заплати ще продължат да движат активността в сектора, коментираха представителите му по време на конференцията "Банките и бизнесът", организирана от "Капитал"

Банкерите гледат с оптимизъм към следващата година. Регулаторът е скептичен
Банкерите гледат с оптимизъм към следващата година. Регулаторът е скептичен
Банкерите гледат с оптимизъм към следващата година. Регулаторът е скептичен    ©  Надежда Чипева
Банкерите гледат с оптимизъм към следващата година. Регулаторът е скептичен    ©  Надежда Чипева
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Кредитирането ще продължи да расте и през 2022 г., ниските лихвени нива ще се запазят, а консолидационните тенденции в банковия сектор ще продължат. Сред основните предизвикателства пред финансовите институции остават свиващите се възможности да печелят от основния си бизнес модел, свръхрегулациите, особено в контекста на растящата конкуренция от страна на финтех сектора, както и дигиталната трансформация и свързаните с нея въпроси на киберсигурността. Около тези изводи се обединиха представителите на банковия сектор на организираната от "Капитал" конференция "Банките и бизнесът".

Като цяло позитивните нагласи на банкерите за 2022 г. обаче срещнаха за пореден път предупреждения от регулатора за акумулиращите се рискове и най-вече за възможно прегряване на ипотечния пазар.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    lje1466079356499515 avatar :-(
    Ivan Takev
    • + 11

    Твърденията от банковия сектор, че няма балон в пазара на недвижими имоти са скандални. Особено тежко е положението в София, където вече се счита за "нормално" жилище да струва наемите за 30-35 години. По иконимически показатели жилищата са надценени над 3 пъти. Имайки предвид, че голяма част от жилищата не се изпозлват и стоят необитавани се създава чисто спекулативен балон, катализиран от високата инфлация и липса на ефективна алтернатива за повчето хора (недоразвита фондова борса и тн).

    Нередност?
  • 2
    nikolayv avatar :-|
    Nikolay
    • - 1
    • + 4

    Много интересно, едно говорят на форума на Капитал банкерите, съвсем друго говорят Хампарцумян и К. Павлов. Излезе и доклад на УКБ по темата.
    Ценови балон има, но не и кредитен. Защо? Защото при настоящите цени банките практически са изолирани от пазара. Пробвайте да купите апартамент старо строителство за ремонт в центъра на София на 2000 Евро, каквито са цените в момента. Да видим каква оценка ще ви даде банката и колко съ финансиране ще ви трябва. Просто няма да се случи. В момента пазара се движи от хора със спестени средства, които отчаяно търсят къде да ги набутат. Когато и тази енергия се изпари, а тя скоро ще, пазарът го чака свободно падане. Особено за старите копторчета, които тепърва ще излизат масово на пазара с death rate-а, който има покрай Ковид.
    Сложете пуканки те в микровълновата и се на станете удобно. Чака ни веселба :)

    Нередност?
  • 3
    dobadoba avatar :-|
    dobadoba

    https://www.usdebtclock.org/

    Нередност?
  • 4
    habet_sibi avatar :-P
    Question Mark

    До коментар [#2] от "Nikolay":

    Кавръков, и тука ли...?

    Нередност?
Нов коментар