Американската Silicon Valley Bank фалира и разтресе финансовия свят
Регулаторите поеха контрола над кредитора на технологични стартъпи, след като опитите му да покрие зейналата от тегления на депозити дупка се провалиха


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Специализираната в кредитиране на технологични компании американска Silicon Valley Bank изпадна в несъстоятелност
- Затегнатите условия за финансиране на сектора доведоха до масови тегления на депозити, което отвори дупка в баланса на банката
- Опитите й да набере капитал, с който да покрие загубите, се провалиха и регулаторите поеха контрола
Американската Silicon Valley Bank (SVB) изпадна в несъстоятелност след неуспешен опит да набере капитал и мащабни тегления на средства от страна на клиентите ѝ. В петък регулаторите в Калифорния поеха контрола над базираната в Санта Клара институция, която към края на 2022 г. е 16-та по големина в САЩ - с активи от порядъка на 209 млрд. долара. Фалитът на банката е най-големият в страната от финансовата криза от 2008 г. и разтърси финансовите пазари. SVB загуби над 60% от пазарната си капитализация в петък и беше най-губещата акциия в широкия индекс S&P500. Това удари и книжата на други финансови компании.
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове- Специализираната в кредитиране на технологични компании американска Silicon Valley Bank изпадна в несъстоятелност
- Затегнатите условия за финансиране на сектора доведоха до масови тегления на депозити, което отвори дупка в баланса на банката
- Опитите й да набере капитал, с който да покрие загубите, се провалиха и регулаторите поеха контрола
Американската Silicon Valley Bank (SVB) изпадна в несъстоятелност след неуспешен опит да набере капитал и мащабни тегления на средства от страна на клиентите ѝ. В петък регулаторите в Калифорния поеха контрола над базираната в Санта Клара институция, която към края на 2022 г. е 16-та по големина в САЩ - с активи от порядъка на 209 млрд. долара. Фалитът на банката е най-големият в страната от финансовата криза от 2008 г. и разтърси финансовите пазари. SVB загуби над 60% от пазарната си капитализация в петък и беше най-губещата акциия в широкия индекс S&P500. Това удари и книжата на други финансови компании.
Финансовият министър на САЩ Джанет Йелън обяви след среща с финансовите регулатори в петък, че банковата система в страната "остава устойчива" и че регулаторите "имат ефективни инструменти" за справяне с последствията. От Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC), съобщиха, че са поели управлението на депозити за близо 175 млрд. долара. Органът е американският еквивалент на Фонда за гарантиране на влоговете и гарантира депозити до 250 хил. долара. Оттам обявиха, че централата и офисите на банката ще отворят не по-късно от понеделник и всички вложители с гарантирани средства ще имат пълен достъп до парите си. По данни на FDIC обаче 89% от депозитите в SVB са били негарантирани към края на 2022 г., предава Reuters.
Според пожелал анонимност източник на агенция Bloomberg, правителството разглежда вариантите за продажба на SVB или части от нея до понеделник.
Бърз колапс
Основаната през 1983 г. Silicon Valley Bank (SVB) е специализирана във финансирането на технологичния сектор и e ключов кредитор на стартиращи компании и такива в ранен етап на развитието си. По данни на BBC тя е банковият партньор на близо половината от дебютиралите на борсата през миналата година дружества от сферата на технологиите здравеопазването, подкрепени от рискови капитали. Именно този фокус натежа в развитието на събитията от последните дни, довели до бързия колапс на институцията.Предприетата от Федералния резерв политика на повишаване на основните лихвени проценти в опит да се справи с високата инфлация направи инвеститорите по-предпазливи. Това доведе до затягане на условията за финансиране за редица стартиращи компании, които по правило се смятат по рискови - както чрез излизане на борсата, така и чрез набиране на частни капитали. В опит да покрият нуждата си от ликвидност някои от клиентите на Silicon Valley Bank започнаха да изтеглят средствата си, в резултат на което институцията беше принудена да търси начини да компенсира това.
В сряда, 8 март, банката продаде портфейл от облигации за 21 млрд. долара, предимно държавни бондове на САЩ. Доходността на портфейла беше средно 1.79%, доста под текущата доходност от около 3.9% по 10-годишните държавни облигации, отбелязва Reuters. Това принуди SVB да признае загуба от порядъка на 1.8 млрд. долара, която трябваше да бъде компенсирана с набиране на капитал.
В четвъртък, 9 март, институцията обяви продажбата на нови акции за 2.25 млрд. долара. В рамките на борсовата търговия за деня книжата й се сринаха с 60% заради опасенията на инвеститорите, че тегленията на депозити може да я принудят да търси още капитал. За натиска допринесоха и водещи инвеститори в рисков капитал като Founders Fund на милиардера Питър Тийл, които препоръчаха на компаниите в портфолиата си да изтеглят средствата си от банката, отбелязва Bloomberg.
Така се стигна до петъчния ден, в който SVB търсеше алтернативно финансиране, включително чрез продажбата на част от бизнеса си. В крайна сметка FDIC обяви, че поема контрола над банката и ще търси купувачи за активите ѝ.
Страхове за банковата система
Фалитът на Silicon Valley Bank идва броени дни след колапса на по-малката Silvergate Capital Corp, която е една от водещите банки в криптоиндустрията. Сътресенията при двете институции удариха банковите акции по света. В САЩ подиндексът на S&P 500, който следи представянето на регионалните банки, се понижи с 4.3% в петък, с което общо за седмицата загубата му достигна 18% - или най-лошата седмица от 2009 г., отбелязва Reuters. По-широкият банков индекс, който включва всички банки, се е понижил с 0.5% за деня и с около 11% общо за седмицата, което е най-същественият му седмичен спад от март 2020 г. и началото на пандемията от ковид.По изчисления на агенцията в рамките на два дни американските банки са загубили над 100 млрд. долара от пазарната си стойност, а тези в Европа - около 50 млрд. долара. На Стария континент индексът Euro Stoxx Banks загуби близо 4% в петък. Спадът натежа и на паневропейския Stoxx 600, който приключи деня с 1.5% надолу, като загуби бяха записани във всички сектори и водещи борси, отбелязва CNBC. В САЩ акциите на някои от водещите банки успяха да се възстановят в петък, но разпродажбите продължиха при по-малки институции, като при някои се наложи и временно спиране на търговията - какъвто бе случаят със Signature Bank, която е друг от водещите кредитори в криптоиндустрията и чиито книжа приключиха деня със загуба от 22%.
Технологичният индекс Nasdaq се понижи с 1.7%, S&P 500 отчете спад от 1.4%, а при Dow свиването беше с 1%. Низходяща беше посоката и при водещите европейски и азиатски индекси, като FTSE 100 загуби 1.6%, отбелязва BBC.
Проиблемите и при SVB, и при Silvergate се коренят в необичайно непостоянната база от вложители, които бързо изтеглиха парите си. Под това обаче се крие пукнатина, която засяга целия финансов сектор - растящите лихвени проценти оставят банките натоварени с нисколихвени облигации, които не могат да бъдат продадени бързо без загуби. Така, ако твърде много клиенти изтеглят депозитите си наведнъж, това може да доведе до порочен кръг, посочва Bloomberg. Според цитирани от агенцията анализатори, непосредственият риск за много от банките може да не е екзистенциален, но все пак да е болезнен. Дори да не бъдат изправени пред банкова паника и масови тегления на депозити, финансовите институции могат да бъдат принудени да се конкурират по-сериозно за привличането на средства чрез предлагането на по-високи лихви - а това от своя страна да подкопае печалбите им. На особен натиск може да бъдат подложени по-малките и средноголемите банки, при които източниците на финансиране обикновено не са толкова диверсифицирани.
"Silicon Valley Bank е само върхът на айсберга", коментира пред Bloomberg председателят на финансовата консултантска компания Whalen Global Advisors Кристофър Уейлън. "Не се притеснявам за големите, но много от малките ще понесат ужасен удар. Много от тях ще трябва да набират капитал", посочва той.
"В системата има явни пукнатини и притеснението е дали ако Фед повиши лихвите (повече от очакваното) след две седмици, това ще счупи нещо в банковата система? Това е причината за банковите разпродажби и нервността на пазарите", коментира Джейк Долархайд, главен изпълнителен директор на Longbow Asset Management, цитиран от Reuters.
2 коментара
Чакайте,това е само началото!Смешното е че в България медиите продължават да пускат статии типа захарно петле"как банките били стабилни,имотния пазар също,България е остров на стабилността,както лъжеше и Сергей Станишев хората месеци преди кризата от 2008 ма година да удари и България.Българите трябва да гледат и четат какво става навън защото цунамито идва и към нашата територия.А да си мисли някой че България няма да бъде засегната ,значи е забравил да си вземе хапчетата.Проблема е че инфлацията е толкова висока че без голяма криза няма да се свали.И ФЕД в Щатите и Европейската банка ще вдигат лихвите още и още докато не смажат потреблението и така да свалят цените до приемливи нива.Кредитите ще стават все по скъпи и все по скъпи,който има дългове да му мисли.
Сега банкрутът на банка е от лошото влияние на прилагания, с много голям дефект метод за държавни финанси. Същината на неправилността е пренебрегване качествата на парите.
Възможно е предпазване от нови щети. След прекратяване на държавната грешка е постижима устойчива банкова система.
Сега злокобният проблем е запазване на държавната финансова грешка.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.