🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Пропуснаха ли регулаторите сигналите за проблеми в Silicon Valley Bank

Банката с активи за 200 млрд. долара стана жертва на собствените си грешки, но и на пропуските в надзорната рамка в САЩ

Финансовите загуби бяха започнали да се трупат и заради експозицията на банката към дългосрочни облигации с фиксирана лихва
Финансовите загуби бяха започнали да се трупат и заради експозицията на банката към дългосрочни облигации с фиксирана лихва
Финансовите загуби бяха започнали да се трупат и заради експозицията на банката към дългосрочни облигации с фиксирана лихва    ©  Reuters
Финансовите загуби бяха започнали да се трупат и заради експозицията на банката към дългосрочни облигации с фиксирана лихва    ©  Reuters
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Темата накратко
  • Отмяната на закона "Дод-Франк" през 2018 г. освободи някои банки с активи до 250 млрд. долара от най-строгите надзорни мерки на Фед.
  • В основата проблемът на SVB идва от инвестирането, без да хеджира лихвения риск на 91 млрд. долара в дългосрочни ценни книжа, чиято цена сега спада.
  • Макар че масовото теглене на пари от банката доведе до срив на основния кредитор на стартиращи компании, експертите твърдят, че някои от слабите места на SVB са били очевидни.

Американските регулаторни органи са изправени пред отговорите на въпросите дали са пропуснали признаците за нарастващи проблеми в Silicon Valley Bank (SVB) - технологичния кредитор, чийто бърз фалит миналата седмица разпали страхове за разпространение на проблемите в целия банков сектор.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    scuby avatar :-(
    scuby
    • - 3
    • + 4

    Ние очаквахме руски банки да фалират след безпрецедентните санкции на Западния свят, а то какво се оказа :(. Защо ли ми се струва, че въпреки превзетите медии в Европа, скоро и там ще започне масово недоволство, бунтове, революции. За разлика от тук, където лесно с пропаганда се поляризира обществото на русофили и мразещи руснаците, там хората си гледат стандарта и качеството на живот. Те не виждат такава заплаха за страните си от "лошата" Русия, а още по-малко някаква намеса във вътрешните им работи. Така, че предстоят интересини събития. Но дано републиканците в САЩ вземат следващите избори и светът да се успокои малко!

    Нередност?
  • 2
    antipa avatar :-|
    D-r D

    Американските банки си ги фалира правителството на Бидон, което остави частната ФЕД да прави каквото си иска. И тенденцията ще е с продължение, явно, защото проблемът остава и се зедълбочава.

    Просто ФЕД допреди седмици твърдеше, че US инфлацията е привнесена отвън и е временна и не вземаше никакви мерки. Така US банките се нагушиха с ДЦК с ниски лихви, когато неочаквано - абсолютно обратно на уверенията, - ФЕД рязко вдигна лихвите, а с тях и доходността на новите ДЦК. Старите останаха като камък на шия за банките.
    Става като в Гърция тогава - ДЦК в банките, които гарантираха капиталовата им адекватност, завчас станаха шума...За да предотврати взрива на ЕЗ, ЕЦБ и кредиторите II наляха в Гърция ...стотин млрд Е. И я поизкупиха...
    С американските банки ще е по-просто - ФЕД просто ще инвестира в още печатарски машини, които 24/7 ще бълват зелени купюри.
    А инфлацията?
    К`во значение има? Важното е "нашите " медии да разпространяват, че английският клон на фалиралата Силиконова банка е купен за 1 Е и вече всичко е ОК. С миришещи на мастило долари се изплащат депозитите...

    А ОК ли е?
    Едва ли, но ще го разберем по-късно...
    Ако ставаше с печатницата, US нямаше да са задлъжнели стотици трилиони.

    Нередност?
  • 3
    fpd1488699386518396 avatar :-|
    Ivan Mitev
    • - 1

    Сега банкрутът на банка е от лошото влияние на прилагания, с много голям дефект метод за държавни финанси. Същината на неправилността е пренебрегване качествата на парите.
    Обществеността е мълчалива, че държавната власт е водещ причинител на сегашните щети.
    Възможно е предпазване от нови щети. След прекратяване на държавната грешка е постижима устойчива банкова система.
    Защо се запазва държавната финансова грешка?.

    Нередност?
Нов коментар