Централните банки: компаниите имат големи маржове на печалба
Според тях този фактор чувствително допринася за високата инфлация


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- Маржовете на печалбите на американските компании са на най-високото ниво от Втората световна война, на европейските - от 2008 г. насам.
- Заплатите са се повишили с 14%, но корпоративните печалби - с 28%.
- Производителите се концентрират върху по-скъпите и печеливши продукти
Централните банки започват да обръщат все по-голямо внимание на компаниите и техните маржове на печалба (съотношението между печалбата и общите приходи). На фона на упоритата инфлация, която Федералният резерв (Фед) и Европейската централна банка (ЕЦБ) се опитват да преборят с агресивно увеличаване на лихвените проценти, печалбите на големите корпорации растат.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Сега държавната власт не прилага необходима защита на покупателната способност на официалната валута. Сгрешеният метод за публични финанси е със силно влияние за намаление на покупателната способност на парите. Лошият финансов метод причинява щети.
Нямането на необходима защита на покупателната способност на официалната валута е истински най-опасен враг на националната икономика. Този ликвидатор на стопански ценности създава сегашните кризи на банки.
Обществеността е мълчалива, че държавната власт подпомага за сегашните щети.
Банките, включително централната банка са жертви на финансовата неправилност.
Заради държавната грешка има срив на банка преди друг провал на банка. След това е с нов банкрут на банка и т. н.
Възможно е предпазване от нови щети. След прекратяване на държавната грешка е постижима устойчива банкова система.
Защо се запазва държавната финансова грешка?
Видно е общественото мълчание относно намесата на държавата в настоящите щети.
Финансовите нарушения засягат банките, включително централната банка.
Една банка фалира, преди друга банка да фалира поради гаф на правителството. Следва нов банков фалит и т.н.
Възможно е да се предотврати появата на повече вреда. В края на държавната грешка е възможна жизнеспособна финансова система. https://basketball-stars.co/
По принцип FED тук ва Щатите трябва да е независим. Не не е и затова политиката му на закъсняло повишаване на лихвите, роди един истински плод на Франкенщайн. Инфлацията в Щатите в момента е 5%. Умни хора коментираха днес по CNBC, че дори през май т.г. Джером Пауъл да вдигне отнови лихвата с 0.25%, на хоризонта скоро лелеяната инфлация от 2% няма как да се появи. Очаква се дори FED по-късно тази година да започне пак да намалява лихвите. В противен случай Щатите (а оттам и светът) ще влязат в период на дълга, упорита и катастрофална рецесия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.