Напук на проблемите американските банки отчетоха исторически рекордна печалба
Най-големият печеливш е JPMorgan, а едва 5% от финансовите институции отбелязват загуба за първото тримесечие


Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Първото тримесечие на годината се оказва изключително силно за американските банки напук на проблемите в сектора, които доведоха до фалит на Silicon Valley Bank (SVB) и Signature Bank. Общата печалба на местния сектор възлиза на рекордните 80 млрд. долара, като едва 5% от финансовите институции отчитат загуба за периода януари - март.
Първото тримесечие на годината се оказва изключително силно за американските банки напук на проблемите в сектора, които доведоха до фалит на Silicon Valley Bank (SVB) и Signature Bank. Общата печалба на местния сектор възлиза на рекордните 80 млрд. долара, като едва 5% от финансовите институции отчитат загуба за периода януари - март.
- Фалитите на трите американски банки повдигат въпроси за техния общ одитор KPMG
- Американски регулатори проверяват за манипулации срещу банковите акции
Най-добре представилата се банка е JPMorgan Chase, която е и с най-голям размер управлявани активи. Банката съобщава ръст на печалбата от 52% на годишна база, като тя възлиза на 11.7 млрд. долара при 6.4 млрд. за същия период на миналата година. Както при JPMorgan, така и при останалите, успехът се дължи главно на комбинацията от високи лихвени проценти по кредитите и ниски при депозитите. Малкият брой на просрочванията по кредити, както и разширяващият се пазар на труда, също имат позитивно отражение върху финансовите им резултати, пише Financial Times.
Проблемите на SVB и First Republic в действителност допринасят за добрите отчети на банките. Най-големи печеливши от фалитите са First Citizens и Flagstar, които купиха съответно остатъците от SVB и Signature Bank. Придобиването на активи се случи, след като те бяха конфискувани от регулаторите и продадени с отстъпка през март. Двете банки са отговорни за около половината от съвкупните печалби на сектора благодарение на новите активи, които управляват.
"Това бяха най-гледаните съобщения за печалбите на банките от повече от десетилетие, като пазарните участници претърсваха резултатите, търсейки признаци на пукнатини в банковия сектор на САЩ. Онези анализатори, които търсеха признаци на банковата криза, изпитаха голямо облекчение, че не откриха такива", каза пред AP Октавио Маренци, изпълнителен директор на консултантската фирма Opimas LLC.
От над 4 хил. банки в страната само 197, по-малко от 5%, отчитат загуби през първото тримесечие, сочат данни на BankRegData. PacWest е най-големият губещ, като кредиторът загуби 1.2 млрд. долара - повече от всеки друг през първите три месеца на 2023 г. Миналата седмица банката заяви, че е наела съветници, които да прегледат нейните стратегически опции. Silvergate Bank, която загуби 538 млн. долара през същия период, обяви, че затваря в началото на март.
Въпреки това има знаци, че огромните печалби няма да продължат дълго. Най-големият такъв са съвкупните разходи за лихви на всички банки, които скочиха 10 пъти спрямо предходната година до 85 млрд. долара през първото тримесечие, според BankRegData. Това се дължи на факта, че банките трябваше да плащат по-високи ставки на вложителите, особено след фалита на двете финансови институции. "Печалбите изглеждат доста добре за първото тримесечие, но няма да изглеждат така през останалата част от годината", казва пред Financial Times Кристофър Уейлън, банков анализатор и ръководител на Whalen Global Advisors. Той добави, че всеки кредитор е трябвало да повиши размера на лихвата, която плаща на вложителите след фалита на SVB. "Цената на ресурса за банките ще се повиши значително. Това ще шокира хората", добави той.
Докато най-големите банки отчетоха силни резултати, повечето все още очакват някакво забавяне на американската икономиката по-късно тази година. Главният изпълнителен директор на Citigroup Джейн Фрейзър каза по време на среща с инвеститори, че на базата на последните развития банката очаква "лека" рецесия в края на годината. Тя добави, че вече се наблюдават и признаци, че потребителските разходи се забавят. Големите банки също заявиха, че не са затегнали кредитирането си след фалита на двата по-малки конкурента - нещо, за което икономистите и инвеститорите изпитваха притеснение, тъй като банките обикновено се опитват да защитят своите баланси по време на сътресения.
Данните, изготвени от BankRegData, идват от тримесечните отчети, които борсово котираните и частни банки трябва да подадат до Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC), която се очаква да публикува доклад въз основа на подаването по-късно този месец. Данните предлагат ранен поглед върху този отчет, който може да е различен, ако се направят корекции преди това.
1 коментар
Наистина е възможно да видите тяхната стратегия и да импровизирате в трудни икономически времена, за да постигнете такова високо ниво на печалба.
https://geometrydashlite.co
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.