Нов американски собственик ще контролира застрахователния брокер I&G
Acrisure, която е сред топ 10 в сегмента в света, купува полската Unilink, която държи 80% от българското дружество


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Един от водещите застрахователни брокери на българския пазар - "Ай енд джи иншурънс брокерс" (I&G), е напът да стане част от групата на един от топ 10 играчи в сектора в световен мащаб - американската Acrisure. Това ще стане през външна за страната сделка, в която Acrisure ще придобие полската Unilink Group, която преди две години и половина купи мажоритарен дял в I&G.
Сделката беше оповестена в началото на април, като тогава беше съобщено, че се очаква одобрението й от няколко регулаторни органи. В края на месеца за поисканото одобрение за концентрацията съобщи и българската Комисия за защита на конкуренцията (КЗК). От нейна страна разрешаването на транзакцията не би трябвало да е представлява проблем, като се има предвид, че до момента групата купувач няма дейност в България. От съобщението на КЗК става ясно още, че придобиването ще бъде извършено чрез новоучредено дъщерно дружество на Acrisure в Полша - Danethill Investment, което ще купи 100% от капитала на Unilink.
От Италия през Полша към САЩ
За I&G предстоящата смяна на собствеността ще означава трети международен партньор. През 2003 г. българското дружество стана част от италианската група Asigest, която придоби 51% от капитала. Тогава основателят на застрахователния брокер Николай Здравков запази 44%, а останалите 5% бяха собственост на Нора Комитова. В края на 2020 г. беше съобщено, че Unilink ще купи контролен пакет от акциите, а Здравков ще запази миноритарен дял. При самото оповестяване на сделката тогава не беше уточнено обаче какъв ще е той и дали Unilink ще придобие само дела на Asigest или по-голям. Впоследствие стана ясно, че Здравков запазва 20% от акциите, а Unilink взима останалите. Самата сделка беше финализирана през януари 2021 г., като финансовите параметри по нея не бяха разкрити.Един от водещите застрахователни брокери на българския пазар - "Ай енд джи иншурънс брокерс" (I&G), е напът да стане част от групата на един от топ 10 играчи в сектора в световен мащаб - американската Acrisure. Това ще стане през външна за страната сделка, в която Acrisure ще придобие полската Unilink Group, която преди две години и половина купи мажоритарен дял в I&G.
Сделката беше оповестена в началото на април, като тогава беше съобщено, че се очаква одобрението й от няколко регулаторни органи. В края на месеца за поисканото одобрение за концентрацията съобщи и българската Комисия за защита на конкуренцията (КЗК). От нейна страна разрешаването на транзакцията не би трябвало да е представлява проблем, като се има предвид, че до момента групата купувач няма дейност в България. От съобщението на КЗК става ясно още, че придобиването ще бъде извършено чрез новоучредено дъщерно дружество на Acrisure в Полша - Danethill Investment, което ще купи 100% от капитала на Unilink.
От Италия през Полша към САЩ
За I&G предстоящата смяна на собствеността ще означава трети международен партньор. През 2003 г. българското дружество стана част от италианската група Asigest, която придоби 51% от капитала. Тогава основателят на застрахователния брокер Николай Здравков запази 44%, а останалите 5% бяха собственост на Нора Комитова. В края на 2020 г. беше съобщено, че Unilink ще купи контролен пакет от акциите, а Здравков ще запази миноритарен дял. При самото оповестяване на сделката тогава не беше уточнено обаче какъв ще е той и дали Unilink ще придобие само дела на Asigest или по-голям. Впоследствие стана ясно, че Здравков запазва 20% от акциите, а Unilink взима останалите. Самата сделка беше финализирана през януари 2021 г., като финансовите параметри по нея не бяха разкрити.Сега участниците в новата сделка също не съобщават подробности по финансовата част. На запитване на "Капитал" за информация Николай Здравков обясни, че ще коментира, след като КЗК публикува решението си. От Unilink също отговориха, че страните са се договорили да не публикуват подробности до финализирането й. От Acrisure не беше получен коментар на изпратените въпроси.
Така, на този етап остава неуточнено дали Здравков ще запази миноритарния си дял в I&G и дали сделката включва някаква опция да го продаде в бъдеще. Отворен остава и въпросът дали новият американски собственик ще търси и други инвестиционни възможности в региона на Централна и Източна Европа, в който до момента не присъства. Ясно е обаче, че главният изпълнителен директор на Unilink Игор Русиновски и екипът му ще продължат да управляват бизнеса в региона, а за момента местните дружества ще оперират под локалните си марки.
Регионален лидер и глобален топ играч
Още при влизането си в България Unilink беше лидер на полския пазар на застрахователно посредничество. Тогава от компанията, която расте агресивно чрез придобивания, обявиха планове за навлизане и на други пазари в ЦИЕ, като амбициите й предвиждаха изграждането на най-голямата компания за ритейл продажби на застрахователни продукти в региона. Последваха придобивания в Румъния, Молдова, Чехия и Словакия. Към днешна дата групата разполага с мрежа от 15 хил. агенти, като продава около 7 млн. застрахователни полици годишно в 2500 обекта, а преките й служители наброяват над 1300 души. Брутният премиен приход от продажбата на общозастрахователни и животозастрахователни продукти за 2022 г. е от порядъка на 1.3 млрд. евро, като от компанията твърдят, че държат около 4% от пазара в ЦИЕ."През последните няколко години трансформирахме Unilink Group от лидер на пазара на дистрибуция на застраховки в Полша до най-големия играч в Централна и Източна Европа, като оглавихме сегмента в шест държави и работехме през всички канали за дистрибуция", посочва Игор Русиновски. "В това отношение ние напълно се вписваме във визията на Acrisure за растеж, иновации и предприемачество", допълва той в разпространеното по повод сделката прессъобщение.
В коментар за местното издание Rzeczpospolita Русиновски казва, че през последните две години Unilink и управляващото дружество Enterprise Investors, което през 2018 г. инвестира в групата чрез фонда Polish Enterprise Fund VIII, активно са търсили нов инвеститор. "Разговаряхме с множество потенциални партньори от цял свят. Избрахме Acrisure, защото ценностите и стратегията им са много сходни на нашите", обяснява мениджърът пред Rzeczpospolita.
Самият американски купувач също не е лишен от амбиции. През последните девет години създадената през 2005 г. Acrisure успява да увеличи нетните си приходи от 38 млн. долара до над 4 млрд. долара годишно, а Business Insurance я определя за осмия по големина застрахователен брокер в света. Към днешна дата компанията има над 14 хил. служители в 21 държави, главно в Северна Америка и Западна Европа. Предлага широк спектър продукти в сферата на застраховането, презастраховането и киберуслугите, като е определяна за лидер във финтех развитието на пазара на застрахователни услуги и прилагането на изкуствен интелект при изследване на риска.
"Unilink Group осигурява на Acrisure силно присъствие в Централна и Източна Европа", коментира в прессъобщението съоснователят, председател и главен изпълнителен директор на Acrisure Грег Уилямс. "Игор и екипът му са изградили високоефективен бизнес, който развива по-широките глобални амбиции на Acrisure за обхващане на по-голяма част от застрахователната верига на стойността, като едновременно с това разширява и клиентската ни база", допълва той.
Българският вицешампион
През последните години I&G неизменно е втора по пазарен дял, с относително малка дистанция от SDI. Към края на 2022 г. премийният приход в полза на застрахователи на вицешампиона е 143 млн. лв., докато лидерът е със 148.7 млн. лв. Моделът на двете е доста различен, като I&G оперира повече като класически брокер, докато SDI е фокусирана в по-структурираните продукти с повече точки за продажба като гишета в супермаркети. Това е и причината при нея практически целият портфейл да е автозастраховки и най-вече "Гражданска отговорност", както и малък дял имуществени и туристически. При I&G също логично автомобилните полици са с най-голяма тежест, но има повече приходи от по-скъпата и печеливша "Каско", а също и по-съществен дял при други продукти като "Злополука", "Заболяване" и др.За 2021 г. "Ай енд джи иншурънс брокерс" отчита 2.7 млн. лв. ръст на приходите до 24.9 млн. лв., а печалбата достига 3.4 млн. лв. при малко над 3 млн. лв. през 2020 г. По данни от "Апис" компанията внася осигуровки за близо 550 души. Мрежата й наброява над 230 офиса в цялата страна.
"Виждаме огромен потенциал, свързан с обмена на ноу-хау и опит, по-специално в областта на информационните технологии, изкуствения интелект, модели на дистрибуция и оценка на риска, включително корпоративен бизнес и програми за сътрудничество със застрахователните компании", посочва в прессъобщение мениджърът Николай Здравков. "Както присъединяването ни преди 2 години към групата на Unilink, така и тази инвестиция са уникални и новаторски за българския пазар и отварят напълно нови възможности за партньорства и бизнес", допълва той.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.