Изчисляване на бъдещето
Първите пенсионери в универсалните фондове вероятно ще получават много малко пари, освен ако осигурителните доходи не се повишат драстично


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Дали малкото е по-добре от нищо? Вероятно този въпрос ще си задават първите пенсионери от универсалните фондове, които трябва да започнат плащане след 2023 г. И отговорът няма да им хареса. Икономистът Любомир Христов обобщи получените сметки за това колко пари биха получили първите пенсионери така "Колкото за Бог да прости".
Точни изчисления, разбира се, няма как да се направят, защото бъдещата пенсия зависи от размера на вноските, съответно осигурителния доход през целия период, доходността на фонда и таксите на дружеството. Освен това все още не е определено как точно ще става плащането, трябва ли да се заделят още резерви, ще продължи ли наследяването на партидите на починалите пенсионери и какво ще се прави, ако по-голяма част от хората надживяват средната възраст.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Тъжната истина е, че от ДЗПО печелят всички без осигурените в тези фондове. Неяснотите са повече от яснотите, а никой не желае да се занимава с проблемите. Гледат си собствения келепир, а таксите си капят ли капят, нали са задължителни със закон.
До коментар [#1] от "pa_pa":
То пък усигурените понеже внясят огромни суми ...
Тъжната истина е че за пореден път се потвърждава старата максима че спасението на давещите се е проблем на самите давещи се.
Или с дурги думи - правете си сметките отрано и си спестявайте сами. Иначе ще ви сполети всеобщата мизерия.
...еми това и здравеопазването са 2 от най болезнените теми които управляващите -каквито и да са те- не искат да подхванат цялостно...
"Как можем да поправим недостатъците на сегашната система?
Като си направим сами сметка къде и как да се осигуряваме допълнително. Това може да е в доброволен пенсионен фонд, дори в няколко, може да събираме пари по депозит, може да упралвяваме малък личен портфейл. Изборът си е ваш, но нашият съвет е - помислете сами, никой няма да го направи вместо вас."
Въпросът е правилен, отговорът е глупав. Да поправим ниската доходност, като отделяме още пари за пенсия, които доброволно да наливаме в компрометираните фондове. Правилното решение е ДЗПО от задължително да стане доброволно. Който желае да може да избира между това да прехвърли задължително събраните от него средства в НОИ и да се пенсионера при сегашния ред за определяне на пенсиите, или да ги остави във фондовете. Но това няма да се хареса на кръга "Капитал" и поддържащите го форумци. Обзалагам се, че при даване на подобна възможност тези пирамиди, наричащи се пенсионни фондове, ще бъдат съсипани от вложителите си.
Истината е, че е необходимо да се премине към лични пенсионни сметки и да се разбие монопола на НОИ!
Така всеки ще получава това, което е заслужил и няма да се издържат разни мързеливци, които само чакат на останалите!
Съзнавам обаче, че това е много малко вероятно да се случи в България.Първо, едва ли някой ще има политическата воля и смелост да го направи и второ, все още голяма част от хората са с комунистическо разбиране и манталитет!
Първите пенсионери в универсалните фондове няма да получат нищо. Те парите от много време ги няма там!
Публикувано през m.capital.bg
Щом стигнахме Левъл: всеки да се спасява поединично, за какво изобщо ни е държава...???
До коментар [#5] от "icemax":
Монополът на НОИ е разбит със създаването на фондовете и въвеждане на допълнително задължително (ДЗПО-втори стълб) и доброволно (трети стълб) осигуряване. Проблемът е, че в тях абсолютен монопол имат точно фондовете, така както в първия стълб монопол има НОИ. Вторият стълб трябва да бъде разрушен и да се даде възможност на осигурените да избират между само в НОИ или в НОИ и в фондовете.
Пенсионно-осигурителна компания "Доверие" е превърнала бизнеса си в спомагателна каса за Иво Прокопиев. В последните 3 години задлъжнелият олигарх е успял да усвои чрез обръча от свои фирми близо 100 млн. лв. от парите, предвидени за втора пенсия на осигуряващите се.Ето това се случва с парите на хората за пенсия: http://news.bgnes.com/view/1100876
До коментар [#5] от "icemax":
Още нещо, явно не ти е ясно, че сегашните работещи издържат днешните пенсионери чрез вноските с към НОИ. Преминаване към лични вноски не може да има в преходния период, т.е. докато не измрат всички осигурявани в НОИ пенсионери. Система, основаваща се само на лични вноски може да има чак след няколко поколения.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.