Как поскъпва един кредит
"Скритите" разходи по заеми често се смятат за излишни. Те обаче могат да намалят основната лихва и да спестят други плащания.


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Иван беше българин от тези, на които им казват "средна ръка хора" - с горе-долу нормална работа, със средна заплата, на почти средна възраст и с почти изплатен средно голям апартамент, в неголям български град. Един ден Иван получи обаждане от банката, с чиято помощ преди години беше купил апартамента – и остана неприятно изненадан, когато му казаха, че занапред месечната му вноска ще се повиши с 20 лв. заради повишение на лихвата. Иван си направи проста сметка и според нея парите, които плащаше, не трябваше да са толкова. Обаче беше пропуснал, че към основната лихва в кредита влизат и допълнителни такси и разходи. Те си бяха записани в договора, но Иван, честно казано, ги беше позабравил, след като ги подписа, пък и не му се струваха много, когато за пръв път му изчислиха вноските. Уж знаеше, че ги има, но ако говореше за кредита си, казваше просто "Седем и три му е лихвата, не е много".
И така, използвах примера с Иван като "типичен", както много хора обичат да казват, за българския кредитополучател. Вече ми се струва излишно да казвам, че трябва да се чете всичко, което се подписва, но пак не е лошо да го напомня. Когато избираме кредит – ипотечен или потребителски, обикновено първата ни асоциация за въпрос е "колко е лихвата?", а сравнението между заемите го правим точно на тази основа. Не че е неправилно, но това е като да изчислиш, че ти е по-изгодно да си купиш кола с бензинов двигател за 40 хил. лв., отколкото електромобил за 60 хил. лв. - има разлика в цените, но пък ако я ползваш често и за по-малки разстояния, по-скъпото ще ти осигури далеч повече икономии.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Специално за ипотечните кредити е много полезен кредитният калкулатор на Ню Йорк Таймс: http://www.nytimes.com/interactive/business/buy-re nt-calculator.html?_r=0 Там се вижда нагледно дали е по-изгодно да се купи едно жилище, или да се живее в такова под наем.
А у нас този отговор е еднозначно в полза на наемите.
Поздрави на Пощенска банка.
Делото ми срещу тях тече в пълна сила, както и контраофертите да си оттегля иска!!??
Хора, съдете ги, потърсете в групите във фейса стещу Пощенска и Булбанк там има всичко, дори адвокати...
Вече има няколко хиляди започнати и подготвени за входиране дела. В същото време спираме и плащанията, докато тече делото обаче... Банката е в тотален нок даун, остава да и нанесем последния удар, който е подготвен-за нокаута им...
Успех на всички ищци, чакаме ви във фейсбук
Публикувано през m.capital.bg
[quote#1:"Mark Twain"]Там се вижда нагледно дали е по-изгодно да се купи едно жилище, или да се живее в такова под наем.
А у нас този отговор е еднозначно в полза на наемите. [/quote]
Да де, ама на този калкулатор трябва да си зададеш с колко предвиждаш, че ще се качва/пада годишно цената на имота, и с колко предвиждаш, че ще се качва/пада годишно наема му.
Хайде отговори ако можеш (ама правилно) на този "въпрос за един милион долара" и след това кажи кое е по-изгодно.
След 20 години ще може да се каже сега кое е било по-изгодно. Така както сега като гледаме назад можем да кажем примерно 2002 трябваше да се купува, 2008 да се продава и да се наема, и т.н.
гадни лихвари !
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.