Как парите по банков превод могат да се окажат на грешно място
В почти всички случаи кредитните институции не сверяват дали посоченият получател съвпада действително с титуляра на сметката и вземат предвид само IBAN номера. Това позволява парите да пристигат бързо, но може да доведе до сериозни проблеми и дори измами.


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Преди няколко месеца една малка българска фирма (да я наречем "Бъдеще") трябва да плати на свой клиент няколко хиляди лева по изпълнен договор. Всичко изглежда наред, клиентът дава данни за банкова сметка, включващи основание за плащане, имената на получателя и IBAN кода. От фирмата превеждат парите още на следващия ден, но няколко дни по-късно им се обаждат с твърдение, че нищо не е пристигнало, те продължават да дължат същата сума и по документи никога нищо не са изпращали.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
43 коментара
Много умно! Като не гледат това поле - да го махнат. Винаги съм разчитал, че това е защитата от грешки.
То така и номера на акта за раждане да пъхнат за да губят времето при попълване на платежно нареждане - ползата ще е същата.
В случая отговорността пада върху банката бенефициент! Няма нужда от човешка намеса за сверяване на името и IBANана получателя. Това може да стане автоматично и не противоречи на европейските тенденции , т.е. на принципа STP (Straight-to-processing). Именно задължение на банката бенефициент е да изпълни ПЛАТЕЖНОТО НАРЕЖДАНЕ както е наредено изцяло, т.е. да кредитира ПРАВИЛНИЯТ бенефициент. Ако не съвпада IBANа с името, трябва да изпрати ракламация до банката наредител. Учудвам се че в България не се прилагат най-добрите практики в обработката на платежни нареждания!
Не че оневинявам банките, ама който си е дал грешен ИБАН, сам си е виновен. Няма решение на проблема с хорската простотия.
това не е само в България. и в чужди банкови системи се сверява единствено номера на сметката
До коментар [#2] от "bobbydd":
Много отдавна не използвам думите "чудо" и "България" в едно изречение...
До коментар [#4] от "fjy29315999":
Боже, колко мъка има по тоя свят, боже!
:)
До коментар [#2] от "bobbydd":
Напълно сте прав, проблема е в някой особенности на българската народопсихология. А имено небрежното отношение към детайлите.
ИБАН'а има код за корекция т.е няма начин да го объркаш. Обаче името на получателя няма и мога да ви уверя че над 50% от случаите формално погледнато името е грешно. Например името е с ЕООД а не се изписва, изписването е подобно но неточно на кирилица или латиница и т.н.
Тоест ако приеме стриктна проверка половината преводи няма да минат. Е да, след няколко месеца разправии счетоводителките ще се научат но междувременно ще се вдигне голяма олелия.
Случвало ми се е да получавам чужди пари. Питах моята банка, какво може да стане ако не ги върна. Отговориха ми, че те лично не са страна по въпроса и ако има нещо да става, това ще е от страна на банката изпратила парите. Признавам си, не ми се искаше да експериментирам...
Следователно банката изпратила парите трябва да си ги потърси...
Със съжаление декларирам че преводи от непознати лица/организации на моята банкова сметка няма. Затова пък миналата година една не толкова голяма сума беше изтеглена за да покрие чуждо плащане, отне доста време да се изяснят нещата.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.