Моите финанси: Бързите кредити и правата на потребителите
Прочетете внимателно какво подписвате, не се крийте, ако ви търсят за забавена вноска и не смятайте, че законите не важат за този сектор.


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Вземаш 1000, връщаш 5000 лв. Оказваш се обвързан с неща, за които никога не си давал съгласието си, оставаш без пари и се страхуваш от събирачи на дългове. В последните седмици най-проблемните страни на бързите кредити изплуваха върху медийната повърхност и в дневния ред на политици. Често случаите и медийната паника показват едната страна на проблемите, но не и пътя до тях и начина те да се избегнат. Понякога достигането до момента, в който получателят на лесен заем остава почти без никакви доходи, е по негова вина, след като напълно е пренебрегнал възможността да защити още в самото начало правата си и да изиска повече информация. Което, разбира се, не оправдава компаниите, възползвали се от неосведомеността на клиентите си, за да сложат такси и лихви, в пъти по-високи от отпуснатата сума.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
23 коментара
Тази статия е за чужденците. Ние акъл си имаме, пари ни дай... :)
Бързите кредити те одобряват за 2 часа, но за сметка на това те убиват с лихви, връщаш двойно, по-добре е да се използва кредит от банка, ако е възможно.
60 и кусур години и комунизъм е научил голяма част от хората да не мислят за себе си, а все да чакат държавата или там някой друг да мисли и за тях. Всички тези кредити, копърките, утопичните предизборни обещания (800 дни и 250 000 работни места), както и много други капани се възползват максимално от нашата наивност, граничеща някога и с простотия.
"Прочетете внимателно какво подписвате"...
Статията на Капитал не е полезна. Без магистърска степен по финанси, едва ли дори да се прочете даден договор - може да се разбере. Има вариант в договора да се напише, че месечната такса обработка е 0.89%, такса обслужване 0.78%, такса управление 1%, такса отпускане на кредита и др. В погасителния план вноската да е числото "Х". Питам, как ако нямаш магистърска степен, ще се досетиш, че таксата не влиза в размера на месечната вноска, а може да се събира накрая на договора, или да се се събира (и да се търси съдебно). Който си мисли, че разбира - мога да му дам десетки уловки - неразбираеми дори за тези които предлагат кредитите му.
Какво толкова сложно има със закон да се определи тавана на ГПР? То може и безлихвен заем да отпуснат, и да сложат такса за обслужване 5 хиляди евро
До коментар [#4] от "Offshore Banking":
За този който му е трудно да чете е разбира договори, е достатъчно просто да не ходи при лихвари и си живее нормален и спокоен живот без кредити, лихви и гепеери.
В християнството и при мюсюлманите лихвата е грях.
Аз не виждам проблем ако някое лакомо дупе е било прецакано.
До коментар [#5] от "today":
Че то има много такива - рекламират "кредит без лихва".
Ама имало такси за отпускане, за обслужване, за управление - ами има, като има балъци...
Затова трябва да ги задължат както банките да изчисляват и обявяват общия ГПР с шрифт, не по-дребен от основния, за да видят и най-простите клиенти колко, аджеба, им излиза заема, и да могат да сравнят оферти от различни места.
До коментар [#7] от "Камен":
Предполага се, че пишещите тука внимават за капани. Но масовия потребител си няма идея за какво става въпрос, и го шкембят зверски.
[quote#3:"kalliman"] а все да чакат държавата или там някой друг да мисли и за тях[/quote]
Не за тях(нас), за правовият ред в държавата, а не да я направят разграден двор - село без кучета, мечта на пишман демократи!
"За жалост все още много българи живеят с мисълта, че могат да се измъкнат, като просто замитат проблема, късат бележките от съда и поканите на съдебния изпълнител."
Ако лихварите не са цвете за мирисане, какво да кажем за такива клиенти?! Както напоследък се върти в нета едно клише - кредиторите и клиентите взаимно се заслужават, естествено с уговорката, че в края на прожекцията уви е ясно кой го отнася...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.