Валери Вълчев: Очакваме с нетърпение създаване на иновационен хъб от банковия регулатор
Председателят на Българската финтех асоциация пред "Капитал"


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Как преминахте през корона кризата? Може ли да се каже, че вече е зад гърба ви?
Гледайки числата от изследването ни в Годишния финтех доклад за 2021 г., въпреки кризата лесно се забелязва продължаващата тенденция на нарастване на сектора. Приходите на бранша в последните 5 години се увеличават със средно 21% на годишна база и през 2020 г. достигат своя пик от 1.44 млрд. лева. Успоредно с това се увеличават и активите на финтех компаниите, достигайки 1.86 млрд. лева през 2020 г. Заетите в сектора продължават своя ръст от средно 14% на годишна база, достигайки 8665 души през 2020 г. Единственият показател, който е повлиян през 2020 г., са оперативните приходи на служител, който забавя своя растеж. Така можем да заключим, че въпреки че корона кризата за немалко сектори беше повече от трудно предизвикателство, за нашия тя показа гъвкавостта, издръжливостта и потенциала му.Иновациите често изпреварват законодателството и регулациите. Какви са основните препятствия за българските финтех компании?
Дейностите в нашия бранш най-общо могат да се разделят на две категории: строго регулирани като дигитални разплащания, дигитални кредити, дигитални застраховки и други, както и нерегулирани - digital crowd finding, една част от проектите в блокчейн средата и т.н. Следвайки тенденциите в ЕС и останалата част на света, и в България виждаме тенденция за развитие на законодателната рамка в посока регулиране на все повече дейности. Това, разбира се, е свързано и с желанието на Европейската комисия да развива сектора "Дигитални финанси", заложено и в Стратегията за дигитални финанси на ЕС. В момента ЕК работи по регулация в сферата на криптовалутите, отвореното банкиране и прочие. Всички тези промени стават част и от българското законодателство, като на нас ни се иска имплементацията да става по-бързо, за да не се налага някои от нашите членове да търсят за седалища държави с по-развито в съответната сфера законодателство.В България основните предизвикателства често са консервативното управление на финансовия сектор от страна на регулаторите и бавното възприемане от тях на установени вече в ЕС модели на диалог, съдействие и помощ на стартиращите компании. Пример за това е липсата на истински изградена иновационна инфраструктура от нашите регулатори, като очакванията ни са новото управление на БНБ да реализира бързо така очаквания от всички наши членове иновационен хъб. Неговото създаване и заработване и включването на всички заинтересовани страни в него само ще затвърди позицията на България като регионален финтех хъб и ще помогне да изпреварим съседните държави. Все пак имаме и добри примери - КФН вече създаде такъв иновационен сектор, който се надяваме да даде своите резултати скоро.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.